W dialogu

Światowy Dzień Własności Intelektualnej. To dotyczy nas wszystkich

26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Jest to święto, które w 2000 roku ustanowione zostało przez specjalną agendę ONZ – WIPO (World Intellectual Property Organisation) w celu zwrócenia uwagi na znaczenie roli własności intelektualnej w życiu każdego z nas.

Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, spotykamy się z nią na co dzień. W tym roku hasłem przewodnim jest Kultura Przeobrażona – wyzwania, możliwości i zagrożenia jakie daje dostęp do kultury w cyfrowej rzeczywistości.

Filmy, telewizja, muzyka, książki, sztuka, gry wideo - kultura już dawno ma charakter globalny. Era internetu całkowicie zmieniła model jej tworzenia i dystrybucji. Coraz szerzej dostępne technologie cyfrowe pozbawione ograniczeń fizycznych umożliwiają twórcom międzynarodową współpracę.
To natomiast stanowi dobrodziejstwo dla konsumentów cyfrowej kultury, którzy mogą czytać, oglądać i słuchać dzieł niezliczonych twórców na całym świecie, gdziekolwiek, kiedykolwiek i jakkolwiek zechcą.

Ta wszechobecna dostępność kultury jest jednocześnie wyzwaniem dla dzisiejszego systemu własności intelektualnej. Z jednej strony trzeba zapewnić artystom odpowiednie wynagrodzenie za wykonaną pracę dając im impuls do dalszego tworzenia. Z drugiej natomiast zapewnić użytkownikom dostęp wykorzystujący w pełni możliwości nowoczesnych technologii. To także pytania o przyszłość kultury i praw autorskich w zmieniającym się świecie, na które warto szukać odpowiedzi nie tylko w Dniu Własności Intelektualnej.

„W XXI wieku wszystko się zmienia i dlatego my także musimy zmieniać swój stosunek do rzeczywistości, szczególnie tej elektronicznej, do Internetu. To nie jest tak, że w nim stajemy się kimś innym. Musimy dbać o naszą godność tak samo jak dbaliśmy o nią wcześniej, gdy internetu nie było” mówi krytyk filmowy i publicysta, Tomasz Raczek.

„Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że np. wrzucając do sieci zdjęcia czy grafiki własnego autorstwa automatycznie stajemy się twórcami i także możemy paść ofiarą osób, które bez naszej zgody wykorzystają je do własnych celów? Czy mamy świadomość tego, że film z naszej choćby najbardziej prywatnej uroczystości nie jest naszą własnością, ale autora, który go nakręcił, mimo, że za to zapłaciliśmy? Żyjemy w czasach, w których prawo własności intelektualnej naprawdę dotyczy nas wszystkich” – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Ochrona własności intelektualnej to dziś istotny temat dla jakości naszego życia. Poziomu tego, co czytamy, słuchamy i oglądamy. Misją Fundacji Legalna Kultura jest obrona praw nie tylko twórców, ale i odbiorców, dlatego tak istotne do podkreślenia w Dniu Własności Intelektualnej jest sedno idei korzystania z kultury. Kultura jest wspólnotą, w której twórcy i odbiorcy nie istnieją bez siebie nawzajem.

„Z jednej strony jestem wielkim zwolennikiem wolności w internecie, bo to jest, być może, ostatnia sfera demokracji społeczeństw kontrolowanych coraz staranniej. Dlatego internet, jako ostatnia sfera wolności i ucieczki, jest bezcenna. Z drugiej strony, jako artysta, który żyje z tego, że ludzie słuchają mojej muzyki i płacą za to – nie mogę być szczęśliwy, jeżeli ktoś konsumuje owoce mojej pracy, nie płacąc za nie. Uważam, że trzeba znaleźć jakąś mądrą formułę, żeby połączyć te dwie wartości” – mówi kompozytor Jan A.P. Kaczmarek.

Zdaniem Kingi Jakubowskiej, szanując prawo do własności intelektualnej, korzystając z legalnych źródeł, jesteśmy fair wobec twórców, ale też działamy dla dobra nas wszystkich. Wspierając ulubionych artystów w ich pasji, dajemy im szansę na poświęcenie się twórczości pozwalając skierować całą energię na działania kreatywne, z których tak chętnie korzystamy.

Dziś wsparcia potrzebuje cała kultura. Dlaczego warto o nią dbać? Bo jest ona zbiorem dzieł ludzkiego umysłu stanowiącym o naszej wyjątkowości, buduje naszą tożsamość. Jest bogactwem, które współtworzymy i z którego wszyscy możemy czerpać. Róbmy więc co w naszej mocy, aby świadomie uczestniczyć w kulturze i przestrzegać zasad, które będą ją chroniły. Najwyższy czas by nam wszystkim naprawdę zaczęło zależeć na kulturze!

 

Kategoria: W dialogu

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

oko kissing fists starsi

Inspiracje