Społeczeństwo

Odkryj ciszę, która przemawia

Czy obserwując swoje bliższe i dalsze otoczenie, nie odnosisz czasem wrażenia, że ludzie tkwią w relacjach, które zamiast ich budować, niszczą ich od środka, a oni sami nie potrafią się z nich uwolnić?

Wykonywana praca kosztuje Cię zbyt wiele. Poświęcony na nią czas nie jest rekompensowany przez osiąganie poczucia osobistej satysfakcji, a nawet jeśli jest, to po chwili ono znika. Kolejne benefity przestały już cieszyć, dodatkowe bonusy nie wnoszą jakościowej zmiany w Twoje życie. Masz poczucie, że wciąż czegoś Ci w życiu brak, a to, co posiadasz, nieustannie traci na wartości. I jeszcze ten niepokój, który wypełnia Cię od środka i powoduje, że czujesz, iż musisz coś robić, tylko nie wiesz dokładnie co. Rzeczy i czynności, które do tej pory przynosiły zadowolenie, nie wystarczają, a nowe nic nie zmieniają. Nie wiedząc, w którym biec kierunku, biegniesz przed siebie. Odwiedzasz różne miejsca, spotykasz różnych ludzi, zbierasz nowe doświadczenia, ale spełnienie jest doraźne. Efekt? Wciąż czujesz, że musisz biec dalej. Idziesz w miasto, spotykasz się ze znajomymi, robisz kompulsywne zakupy, ale wszystko to daje tylko chwilową ulgę, bo rzeczywistość w końcu puka do Twoich drzwi i domaga się uwagi. Zadajesz sobie czasem pytanie, dokąd ten bieg prowadzi i kiedy się skończy? Co tak naprawdę chcesz osiągnąć? Jeśli rozpoznajesz w tym obrazku swoje życie, poniższy tekst jest dla Ciebie. Jeśli nie, przeczytaj, by być bardziej świadomą, z czym boryka się dziś wielu z nas.

Droga, ale dokąd?

Żyjemy w czasach, w których otoczenie wymaga od nas uczestnictwa w specyficznym wyścigu. Presja pochodzi już od rodziców, potem – od opiekunów, wychowawców, nauczycieli, pracodawców, środowiska, w którym funkcjonujemy, a na koniec jeszcze – z mediów. Być najlepszym w każdej dziedzinie, wygrywać konkursy, być pierwszym na roku, w systemach ocen pracowniczych, przekraczać oczekiwania, stale przeć do przodu mimo wszelkich przeszkód. To wszystko ma oczywiście sens, ale pod jednym warunkiem – kiedy wiemy, dokąd ta droga ma nas doprowadzić.
Kiedy jesteśmy dziećmi, cel jest prosty – skończyć szkołę z jak najlepszymi ocenami. Potem mamy dostać się na prestiżową uczelnię, a w konsekwencji – do dobrej pracy, gdzie należy piąć się w hierarchii organizacyjnej jak najwyżej.
No dobrze. A co wtedy, gdy już to wszystko osiągniemy? Co dalej? Tutaj sprawy się komplikują. Zwykle niestety dopiero wtedy przychodzi refleksja: „Po co mi to wszystko?”.

Pustka w wirze

W rozmowie z klientami często zastanawiam się nad dobrymi odpowiedziami na to pytanie. Jak to się dzieje, że osoby, które osiągnęły ponadprzeciętny sukces finansowy, społeczny, biznesowy, nie mogą poradzić sobie z uczuciem wewnętrznej pustki, która bywa bardzo dotkliwa. Staje się źródłem niepokoju, który drąży od środka i powoduje, że… uciekamy w kolejne aktywności. Niektóre nawet mocno destruktywne życiowo – od zachowań kompulsywnych po mocne uzależnienia.

W kontakcie

Kiedy pojawiają się takie sygnały, kiedy piętrzą się trudności, gdy czujesz, że życie zaczyna Cię przerastać, zamiast uciekać, zatrzymaj się na chwilę i znajdź czas. Na najważniejszą rozmowę w życiu, z kluczową dla Ciebie osobą. Z samą sobą.
Możesz być zdumiona jej efektem. Często w codziennym biegu po sukces, natłoku spraw, narracji, które płyną od innych, nasze prawdziwe JA nie ma szans, aby się przebić i być usłyszanym. Szum jest tak głośny, że to poczucie beznadziei pędu i pragnienie sensu są zagłuszane, a my staramy się od niego uciec. Jednak prawda o nas samych zawsze nas dogania. Roznosi w pył wszystkie iluzje, na których próbujemy budować swoje życie. Iluzje dotyczące przyjaźni, miłości, kariery i sensu naszego życia.
Być może sytuacje, których właśnie doświadczasz, są emanacją Twojego wnętrza, sygnałem, że droga, którą kroczysz, nie jest Twoja. Że czas się zatrzymać i wsłuchać w siebie. Zadać sobie trudne pytania, odnaleźć odpowiedź i ruszyć z miejsca – tym razem we właściwym kierunku. Niewykluczone, że odpowiedzi mogą być dla Ciebie trudne do zaakceptowania. Być może droga, którą zobaczysz nie będzie łatwa, ale do tych najbardziej wartościowych miejsc nie ma drogi na skróty. Ścieżka, którą masz szansę zaplanować i przemierzyć, będzie wyjątkowa i jedyna, bo wyłącznie Twoja. Odarta z wpływów i oczekiwań otoczenia pokaże Ci prawdziwy sens życia i odpowie na pytanie: „Po co tu właściwie jestem?”.

Wewnętrzny GPS

To w Tobie jest odpowiedź na podstawowe pytania i dylematy, które na co dzień dają o sobie znać. Te, które dotyczą Twojego szczęścia, rozczarowań, sukcesów i porażek, pragnień i marzeń. Być może Cię to zaskoczy, ale te drogowskazy zawsze w Tobie tkwiły, tylko możliwe, że nie byłaś gotowa dopuścić ich do głosu. Czasem pozwalamy, aby alternatywne propozycje (presja, tendencja, sugestie innych) wzięły górę nad naszym życiem i zaczęły nim kierować. Bombardowani przez nadawców oferujących „przepisy”, które obiecują radość, spełnienie i szczęście, dajemy się zwieść iluzji, na której inni budują swój sukces. Nierzadko naszym kosztem.

Odwaga słuchania

Im bardziej będziesz zbaczać z właściwej drogi, Twojej życiowej drogi, tym większy będziesz odczuwać niepokój. Tylko w ten sposób Twoje prawdziwe JA może komunikować się z Tobą. Twój wewnętrzny głos – cichy, łagodny i subtelny – nadaje prawdziwy sens istnieniu i pragnie, byś go wysłuchała. Pytanie, czy teraz go słyszysz? Jeśli nie – zatrzymaj się. Weź wolne od dotychczasowego życia, chociaż na kilka dni. Wyjedź lub zostań, ale spędź ten czas z samą sobą. Zabierz siebie na spacer, wsłuchaj się w ciszę, bo ona ma zawsze najwięcej do powiedzenia. A w końcu szczerze ze sobą porozmawiaj. Tematem niech będzie reszta Twojego życia. Na czym naprawdę Ci zależy? Kim chciałabyś być? Czego doświadczyć, by na końcu drogi powiedzieć: „To moje życie. Jestem z niego dumna i szczęśliwa, że tak je przeżyłam”.

Dialog z samym sobą

Dobrze, by taka rozmowa miała konkretną strukturę, bo ta pomaga zebrać myśli, oraz pewien ślad na piśmie, by móc do niej wrócić i ją przeanalizować.
Proponuję zacząć od pytań, które pozwolą na wyodrębnienie zarówno tych obszarów, które Cię budują, jak i tych, które Cię niszczą:

 • Co w moim życiu daje mi poczucie siły, a co mnie osłabia?
 • Które elementy mojego życia uwielbiam, a których nie znoszę? Dlaczego?
 • W jakim stopniu praca, którą wykonuję, daje mi spełnienie?
 • Które obszary swojej pracy uwielbiam, a których nie znoszę? Dlaczego?
 • Kiedy w życiu osiągam najlepsze, a kiedy najgorsze rezultaty?
 • W czym znajduję pasję?
 • Co blokuje mnie w relacjach z innymi? Co przeszkadza mi w wyrażaniu siebie w pełni?
 • Co czuję, że muszę robić?
 • Jakie schematy myśli, zachowań, emocji powielam w swoim życiu?
 • Jakie sytuacje życiowe powtarzają się i jaki typ osób spotykam najczęściej?
 • (Miejsce na Twoje własne pytania).

Oczywiście powyższe pytania służą jako inspiracja, mają jedynie wskazać kierunek Twoich własnych poszukiwań. Tylko wtedy mają sens.

Gdy już wszystko spiszesz, odłóż notatki na jakiś czas. Wróć do lektury po kilku dniach. Jeśli poczujesz taką potrzebę, uzupełnij swoje odpowiedzi, zmień je, zmodyfikuj i znów odłóż na chwilę. Gdy ponownie zaczniesz czytać, przeanalizuj odpowiedzi i poszukaj elementów wspólnych. Zobacz, czy są obszary, które się powtarzają, czy można znaleźć tam schematy wspierające, ale także te, które w jakiś sposób blokują Cię w życiu.

Następnie przejdź do obszaru Twoich tęsknot i pragnień. Poniższe pytania mogą okazać się pomocne:

 • Jakie funkcje lubiłam i lubię pełnić w życiu?
 • Kim zawsze chciałam być? Dlaczego?
 • Co zrobiłabym ze swoim życiem, gdybym miała nieograniczone zasoby i miesiąc życia?
 • Czym zajęłabym się, gdybym miała kilka milionów na koncie, a jedynym warunkiem umożliwiającym mi korzystanie z nich, byłaby moja aktywność zawodowa?
 • Co zawsze chciałam zrobić, ale odkładałam to na później?
 • Co bym robiła, gdybym się nie bała, że mi nie wyjdzie?
 •  Co jeszcze przychodzi Ci do głowy?).

Gdy już wszystko spiszesz, porównaj to z wnioskami z pierwszej części zadania i poszukaj elementów wspólnych. Nie jest wykluczone, że część z nich będzie się powtarzać.

Czas na konfrontację

A teraz najciekawsze zadanie. Gdy patrzysz na te elementy, co zaczyna się wyłaniać? Czy powstaje jakiś schemat, czy znajdujesz odpowiedź na temat obszarów życia, które są dla Ciebie kluczowe i być może stoi za nimi Twój motyw życiowy – prawdziwy cel, szczególne powołanie, dla którego żyjesz?
Ważne, by tego ćwiczenia nie robić w pośpiechu, na czas. By dać sobie chwilę wytchnienia, relaksu i odpoczynku. By zająć się sobą, zanim zajmiesz się ćwiczeniem. By oczyścić umysł z bieżących spraw i sprawić sobie prezent w postaci czasu, który poświęcisz tylko sobie.

Pozostaje pytanie: czy stać Cię teraz na to? A może zadać je inaczej: czy stać Cię, by tego nie zrobić? Odpowiedź jest w Tobie, znajdź czas na rozmowę, by nie było za późno zacząć żyć życiem, do jakiego naprawdę zostałaś stworzona.

Warto znaleźć czas i skłonić się do refleksji, by nie skończyć jak bohater poniższej historii:

Pewien człowiek przez całe życie wspinał się po drabinie sukcesu. Wkładał w to cały swój czas i zaangażowanie, poświęcił rodzinę i relacje ze znajomymi, aż zatracił samego siebie. Wszystko po to, jak sam sobie tłumaczył, by ten sukces osiągnąć. Gdy wreszcie po latach dotarł na szczyt drabiny, zobaczył, że jest przystawiona do niewłaściwej ściany, a on sam był już zbyt stary i zmęczony, by zejść na dół i zaczynać od nowa.

W kolejnym numerze „SWAY” podzielę się z Tobą wiedzą, jak wnioski z Twojej rozmowy z samą sobą wprowadzać w życie.

 

Zadajesz sobie czasem pytanie, dokąd ten bieg prowadzi i kiedy się skończy? Co tak naprawdę chcesz osiągnąć?

*****

Weź wolne od dotychczasowego życia, chociaż na kilka dni. Wyjedź lub zostań, ale spędź ten czas z samą sobą. Zabierz siebie na spacer, wsłuchaj się w ciszę, bo ona ma zawsze najwięcej do powiedzenia.

*****
Kiedy pojawiają się takie sygnały, kiedy piętrzą się trudności, gdy czujesz, że życie zaczyna Cię przerastać, zamiast uciekać, zatrzymaj się na chwilę i znajdź czas. Na najważniejszą rozmowę w życiu, z kluczową dla Ciebie osobą. Z samą sobą.

O AUTORZE

Andrzej Śmiech – doświadczony doradca personalny i psycholog biznesu. Od ponad 15 lat specjalizuje się w tworzeniu i prowadzeniu programów rozwojowych wspierających zarówno korporacje, jak i klientów indywidualnych. Twórca projektu „Przywództwo ze Śmiechem”, autor licznych artykułów z obszaru przywództwa osobistego i procesów zmian. Więcej o jego działalności: biznesowej www.smiechandpartners.com i społecznej: www.andrzejsmiech.com.
Chcesz napisać do autora tekstu? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">fot. Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie na tablety i smartfony "SWAY". Pobierz magazyn bezpłatnie w AppStore lub Google Play:

AppStore: https://itunes.apple.com/us/app/magazyn-sway/id1108353390

GooglePlay: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.twixl.sway

 

Kategoria: Społeczeństwo

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

liscie hustawka wodnezdjecie facetczarno

Inspiracje