Podróżuj

Ferie z dziećmi – nie tylko na narty

Dokąd się wybrać, by wyzwolić w sobie twórczą energię, zająć dzieci czymś interesującym i choć trochę odpocząć?

Polska Szwajcaria

Wioska Elfów i Świętego Mikołaja (tak, tak, został u nas na dłużej), pełna pierników Chatka Baby Jagi na Kurzej Stopce, elfy w Bajkowym Kinie 5D i spacer z Ogromnym Mamutem to tylko niektóre z propozycji, które czekają na dzieci w Szwajcarii Bałtowskiej. Województwo świętokrzyskie zaprasza w czasie ferii m.in. na Pogórze Bałtowskie, gdzie na turystów, zwłaszcza tych najmłodszych, czeka mnóstwo atrakcji. Wśród nich także igloo, Kraina Królowej Śniegu i Lodowa Wioska, w której można m.in. połowić ryby w przerębli. Dla tych, którzy także w trakcie ferii chcą się czegoś nauczyć polecamy szkółkę narciarską, bo jest tu także stok narciarski sześcioma trasami narciarskimi, cztery nowoczesne wyciągi i kolej linowa. Długość stoków wynosi łącznie 2,5 km, a tuż przy stoku znajduje się baza noclegowa i gastronomiczna. Wieczorem można się wybrać na kulig z pochodniami.

Narty na północy

Gołdap – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, zaledwie 4 km od granicy z Rosją, od niedawna posiada status uzdrowiska. Wybudowano w nim tężnie solankowe, znajdziemy tu także centrum rekreacyjne z basenem, a jeśli spadnie śnieg… niemal 2 km tras zjazdowych i 5 wyciągów narciarskich. Jeśli aura będzie prawdziwie zimowa czynny jest tu także tor saneczkowy. Zimowe atrakcje czekają na turystów na stokach Pięknej Góry, wieczorami natomiast prężnie działa także Dom Kultury, który w okresie ferii zaprasza miłośników muzyki, poezji, filmu i fotografii oraz krajoznawstwa na piątą edycję Kierunek Gołdap, która odbędzie się w dniach 27 stycznia – 1 lutego.

Karkonosze nie tylko na narty

Dwa zapierające dech w piersiach wodospady – Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka w okolicach Szklarskiej Poręby to idealne miejsce na zimowe spacery. Warto też zimą odwiedzić najpiękniej położone schronisko w Karkonoszach – Samotnię oraz Świątynię Wang, którą wybudowano z drewna bez użycia gwoździ, Dzieci zachwyci z pewnością Muzeum Lalek i tor saneczkowy w Karpaczu. Warto odwiedzić także sztolnie w pobliskich Kowarach i Muzeum Miniatur. Nie brak tu także stoków narciarskich i nowoczesnych wyciągów oraz doskonałej bazy noclegowej.

Ferie z duchami?

Tak, i to w najprawdziwszym średniowiecznym zamku w Gniewie! Gotycka XIII wieczna warowania proponuje warsztaty garncarskie, strzelnicze, a także wybijanie monet. Dla nieco starszych dzieci są nocne wycieczki po zamku z pochodniami oraz warsztaty strzeleckie i pokazy dawnego zamkowego życia. Zachodniopomorskie kusi także Świnoujską Atlantydą w Chorzelinie i tajemniczą szachownicą w Dolsku – z tą zagadką nie poradził sobie nawet Pan Samochodzik. A jeśli spadnie śnieg można szusować na nartach na Szczecińskiej Gubałówce.

To tylko kilka z propozycji spędzenia tych kilku wolnych dni. Pamiętaj, że to odpoczynek nie tylko dla Twoich dzieci, ale także dla Ciebie. Wykorzystaj ten czas na relaks, znajdź chwilę tylko dla siebie. Korzystaj z czasu wolnego od pracy pełną piersią, a żeby zaoszczędzić sobie stresu pourlopowego wróć do domu najpóźniej w sobotę wieczorem. Daj sobie chwilę na wejście w codzienne obowiązki. I zacznij już... planować wakacje.

Tekst: Agnieszka Owczarska

Kategoria: Podróżuj

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

corkimatek pokojdziecka konfliktowy

Inspiracje