Podróżuj

Bliżej stąd do nieba?

Niemal dziesięć tysięcy szklanych płyt i ponad dziesięć pięter wysokości. Wewnątrz może przebywać trzy tysiące ludzi jednocześnie. Budowa tego budynku pochłonęła pięćdziesiąt milionów dolarów.

I pewnie nie było by w tym nic interesującego, gdyby nie fakt, że mowa o … kościele... Monumentalna Kryształowa Katedra w Garden Grove powstała w Kalifornii w 1980 roku. Jej budowa trwała zaledwie trzy lata. Projekt Philipa Johnsona, kontrowersyjnego amerykańskiego projektanta uhonorowanego m.in. architektonicznym Noblem (Nagroda Pritzkera), wzbudza tyleż samo entuzjazmu ile krytyki. Utalentowany artysta szokował projektami budynków przypominającymi szaszłyk, szminkę czy amebę. Szokowała także jego fascynacja nazistowskimi Niemcami i próby założenia w USA partii faszystowskiej. Wśród jego najsłynniejszych projektów znajduje się Kaplica Dziękczynienia w Dallas, biurowce w Nowym Jorku, Berlinie, synagoga w Port Chester, kościół bez Dachu w New Harmony. Jednak najbardziej rozpoznawalnym projektem architekta jest właśnie Kryształowa Katedra.

Bo liczy się rozmach

Specjalna konstrukcja i łączone silikonem szklane płyty zapobiegają przed pękaniem szkła, a cała konstrukcja jest w stanie przetrwać ośmiostopniowe trzęsienie ziemi. Z daleka niewątpliwie bryła wygląda jak wielki kryształ skrzący się w promieniach słońca. W rzeczywistości to budowla niemal jak schron. I choć pierwotnie był to kościół protestancki, dziś mieści się w nim rzymskokatolicka diecezja Orange.
Długość kościoła wynosi 120 metrów, więc parafianie z ostatnich rzędów śledzą nabożeństwa na ogromnych telebimach. Do kościoła należy również wysoka na 22 piętra szklana wieża, która została dobudowana w 1990 roku.

Monumentalny kościół ma także największe na świecie organy z szesnastoma tysiącami piszczałek, które skonstruował i umieścił w katedrze jeden z najlepszych włoskich rzemieślników - Fratelli Ruffatti. Sam montaż organów w katedrze trwał prawie rok, a w kolejnych latach jeszcze je rozbudowano. Wartość zamontowanego instrumentu wyniosła 2 miliony dolarów. Organy te są prezentem dla katedry, który ofiarowała kościołowi wierna. O postmodernistycznym kościele dowiedziała się z programu telewizyjnego „Hour of Power”.

Godzina mocy

Program nagrywany jest we wnętrzu Kryształowej Katedrze niemalże od początku jej istnienia. Transmitowany prawie na cały świat, dostępny jest m.in. w USA, Kanadzie, Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii,  a także Izraelu, Syrii oraz Australii. Spotkania z interesującymi ludźmi, opowiadania wiernych o tym, jak wiara zmieniła ich życie oraz fragmenty nabożeństw przyciągają przed telewizory w każdym tygodniu ponad milion widzów. W Katedrze organizowanych jest także mnóstwo spotkań, m.in. śniadania modlitewne dla mężczyzn, zajęcia z języka angielskiego, spotkania dla kobiet, a także… sobotni aerobik.

Czy bliżej stąd do nieba? Z pewnością kościół zadbał o to, by skupić wiernych nie tylko podczas nabożeństwa, ale także w ich codziennym funkcjonowaniu.  

 

Tekst: Agnieszka Owczarska

Kategoria: Podróżuj

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

oko kissing fists starsi

Inspiracje