Podróżuj

Kraina tysiąca i jednej nocy

W niewielu miejscach na świecie widać aż tak wielkie kontrasty w arabskiej kulturze. Po jednej stronie stoi tradycja, a po drugiej pędząca za nowoczesnością współczesna cywilizacja.

To obraz jednej z najpiękniejszych krain. Baśniowej krainy tysiąca i jednej nocy. Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie to przepych, szokująco kosztowne inwestycje w Dubaju i… pustynne biedne oazy.

*****DE LUX

Superekskluzywne hotele Zjednoczonych Emiratów Arabskich przykuwają uwagę całej kuli ziemskiej. Tu możni tego świata nie tylko nocują, ale także robią zakupy, bawią się i uprawiają sporty na polach golfowych i kortach tenisowych. Wśród miejsc, w których należy bywać króluje „Wieża Arabów” - wizytówka Dubaju. Najwyższy hotel na świecie o siedmiogwiazdkowym standardzie wybudowano na sztucznej wyspie, którą połączono z lądem mostem. Siedem gwiazdek to oczywiście kategoria arabska. W światowej kategorii to pięć gwiazdek z dodanym „DE LUX”. Wprawdzie zastanawiano się czy dla tego właśnie hotelu nie rozszerzyć jej do sześciogwiazdkowej skali, ostatecznie jednak pozostano przy DE LUX.

Wieża Arabów (Bujr al-Arab) swą konstrukcją przypomina żagiel, a jej wnętrze ukrywa 202 dwupoziomowe apartamenty o powierzchni od 169 do 780 metrów kwadratowych. Do tego kilkanaście restauracji (do jednej z nich można dostać się łodzią podwodną), akwarium z autentyczną rafą koralową zajmujące powierzchnię kilku pięter, fontanny, baseny do nurkowania, kompleks SPA, platformy widokowe oraz lądowisko dla helikopterów. O sklepach najbardziej znanych światowych marek nie wspominając. Stan upojenia luksusem przerywa tu czasem własny lokaj, kucharz lub kierowca samochodu, którzy są niejako… dopisani do apartamentu.

Sen, czy jawa

To faktycznie świat z baśni. Tylko czy aby stać nas na 1001 nocy? Ceny noclegów wahają się od 1300 dolarów do… 35.000 dolarów. Obsługa włada doskonale m.in. językiem rosyjskim, niemieckim, japońskim. Dubaj słynie z jeszcze innych inwestycji. Wielu jednak wciąż tylko na wizualizacjach komputerowych i w projektach architektonicznych. W fazie realizacji jest m.in. Wyspa Palma i Wyspa Świat – sztuczne twory, które usypywane będą na dnie Zatoki Perskiej i otaczane falochronem. A na nich luksusowe rezydencje, w których „kiedyś, kiedyś” będą mieszkać znane osobistości, które kawałek raju dostały od Emiratów w prezencie. Oczywiście po to, by przyciągnąć inwestorów. Póki co, wiele jest tu w sferze marzeń. Zupełnie jak w baśniach pełnych nadprzyrodzonych sił, cudownych zdarzeń i nadnaturalnych zjawisk… Kraina Szecherezady i sułtana przed wiekami była ponoć tylko wyobrażeniem prostych ludzi o życiu w wyższych sferach. A dziś? Odnosi się nieodparte wrażenie, że nadal te baśnie są opowiadane. Bo wiele wciąż jest tylko w sferze marzeń.

W tej krainie są też inne miejsca – urokliwy Maskat, w którym niewiele jest wielkomiejskich budynków. Portugalski fort i sułtański pałac Al Alam będący połączeniem architektury arabskiej i indyjskiej wieczorami do znudzenia przypomina owe pałace z baśni tysiąca i jednej nocy. Jest też pustynia. Wielka i nieprzewidywalna, a na niej kilkanaście wsi oddzielonych od siebie 150-metrowymi wydmami. Z zupełnie już innej baśni…

 

Tekst: Agnieszka Owczarska

Kategoria: Podróżuj

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

oko kissing fists starsi

Inspiracje