Dzieje się

Reżim kontra popart

17 marca w galerii Hotelu H15 – Rabbithole Art Room w Warszawie odbył się wernisaż prac wybitnego artysty, Sama Havadtoya. Wydarzenie zainaugurowało wystawę, którą oglądać będzie można do 5 maja 2016r.


W pracach Havadtoya wyraźnie widać przenikanie się kultur i ścieranie się świata zza żelaznej kurtyny z amerykańskim popartem. Ten dysonans spowodowany jest wielokulturowością artysty, który urodził się na Węgrzech, wychował w Anglii, a większość swojego dorosłego życia spędził w Nowym Jorku. Przyjaźnił się z wyjątkowymi postaciami światowej sztuki i muzyki. Yoko Ono, John Lennon, Andy Warhol czy David Bowie – ich wpływ jest dostrzegalny w twórczości Sama Havadtoya.


Na twórczość Sama Havadtoya wpływ miało zderzenie dwóch światów sztuki. Pierwszy to ruch wyrażający frustrację wywołaną przez wschodnioeuropejską cenzurę i komunistyczny reżim, drugi to obraz wolnego świata amerykańskiego popartu. Prace Havadtoya przywodzą na myśl zderzenie śmiałości sztuki amerykańskiej z hipokryzją, która panowała w krajach bloku komunistycznego.


Niezwykle ciekawa ekspozycja, od popiersia Lenina, przez obrazy typowe dla sztuki współczesnej, do ikony amerykańskiego popartu – Myszki Miki. To wszystko obejrzeć można teraz w Rabbithole Art Room w Warszawie. Sama galeria, która jest częścią butikowego, pięciogwiazdkowego Hotelu H15 także zasługuje na uwagę. Jest pełnym klasy, a równocześnie uroku i magnetyzmu miejscem, usytuowanym w jednej z przedwojennych warszawskich kamienic przy ulicy Poznańskiej 15.

Kategoria: Dzieje się

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

corkimatek pokojdziecka konfliktowy

Inspiracje