Polecamy

Ola Piłsudska - niezwykła opowieść o kobiecie, która odważyła się żyć inaczej

Jeśli nazwisko Aleksandry Piłsudskiej kojarzy wam się wyłącznie z drugą żoną Józefa Piłsudskiego, to chcemy was przekonać, że historia jej życia jest o wiele bogatsza, pełna bardzo niepopularnych decyzji, dwuznacznych faktów i łamania konwenansów. Ola Piłsudska odegrała niebagatelną rolę w walce o niezależnośc kobiet.

Przemycała broń, szy­frowała wiadomości, brała udział w zamachach. Zapamiętano ją jednak przede wszystkim jako żonę marszałka Piłsudskiego, a od­zyskanie wolności kraju jako sukces mężczyzn. Czas nanieść korektę na to przekonanie.

Fascynujące, wspaniałe, mądre, inspirujące  – takimi określeniami można opisać życie Oli Piłsudskiej. Powieść „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej” ukaże się w księgarniach 4 kwietnia.

W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku.

Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety. 

Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP.

Co takiego miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją wielkim uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność?

Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.

Przeczytaj fragment o słynnym napadzie na pociąg, którego Ola była współorganizatorką.

 

 

Kategoria: Polecamy

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje