Zdrowie

Laser w służbie wzroku

Do niedawna choroby i wady wzroku ograniczały lub powodowały obniżenie jakości życia wielu osób. Mimo, iż w społeczeństwie wiedza o zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach w okulistyce nadal nie jest powszechna, dynamicznie rośnie liczba pacjentów decydujących się na laserowe operacje wzroku.

Wada wzroku i związana z nią konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych powoduje wiele uciążliwości. Są grupy zawodowe, które wykonując swoje obowiązki z założenia nie mogą z nich korzystać (np. strażacy, policjanci). Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe nie są też idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Uprawiający sport rekreacyjnie lub zawodowo, a nawet przebywający podczas wakacji nad morzem, zapewne nie raz spotkali się z sytuacją, gdy zaparowane okulary lub piasek i woda powodowały dyskomfort.


Z innymi problemami próbują uporać się osoby cierpiące z powodu chorób oczu. Coraz więcej ludzi starszych choruje na zaćmę, która częściowo lub całkowicie eliminuje ich z życia w społeczeństwie i zmniejsza ich samodzielność. W tym wypadku marzeniem staje się normalne życie, dostrzeżenie zmieniających się pór roku czy choćby obserwacja dorastających wnuków.


Dokonująca się na naszych oczach (sic!) rewolucja w okulistyce sprawia, że leczenie chorób i wad wzroku jest coraz bardziej dostępne i skuteczne. Dzięki zabiegom z użyciem lasera skraca się droga do zdrowia czy pozbycia się okularów lub soczewek kontaktowych.


Pożegnaj okulary, powitaj niezależność!

Zabieg laserowej korekcji wzroku może poprawić jakość życia pacjenta. Mówiąc fachowo, to postępowanie, mające na celu zmianę refrakcji (siły łamiącej) oka w taki sposób, aby uzyskać prawidłowy wzrok lub znaczne zmniejszenie wady wzroku. Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bardzo bezpieczne. Ryzyko wystąpienia powikłań wynosi znacznie poniżej 1 proc.


Z zaćmą rozpraw się raz na zawsze


Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Obraz staje się wówczas zamglony, pole widzenia zniekształcone, a czytanie – zwłaszcza przy gorszym oświetleniu – niemal niemożliwe.


Dawniej, by wygrać z zaćmą pacjent mógł poddać się operacji metodą tradycyjną. W większości przypadków tylko wprawne dłonie chirurga gwarantowały jakość życia osób dotkniętych schorzeniem.

Dziś dostępna jest „technologia przyszłości”, czyli zabieg femtofakoemulsyfikacji zaćmy. Najnowocześniejsze lasery stały się obecnie przedłużeniem dłoni wysoko wykwalifikowanego lekarza.

Podczas operacji zaćmy, polegającej na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, używa się lasera femtosekundowego generującego impulsy światła trwające od kilku do kilkudziesięciu femtosekund. Do zabiegu wykorzystuje się m.in. laser femtosekundowy FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer. To urządzenie zrewolucjonizowało chirurgię zaćmy. Jak na szwajcarską precyzję i solidność przystało, zalet usunięcia zaćmy tym laserem jest mnóstwo:

· wyjątkowa delikatność i bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu niskiej energii impulsu,

· brak komplikacji związanych z mechanicznym nacięciem rogówki,

· nieporównywalny poziom dokładności i powtarzalności, dużo lepszy niż w przypadku ręki chirurga,

· mniejszy uraz dla komórek śródnabłonka rogówki,

· lepsza centracja sztucznej soczewki.

Co to oznacza dla pacjenta? Szybszy proces gojenia, znacznie szybszą poprawę ostrości wzroku niż podczas standardowej interwencji chirurgicznej oraz większe szanse na widzenie po operacji bez okularów. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, przy znieczuleniu kropelkowym (nie jest potrzebne znieczulenie ogólnoustrojowe), a po kilku godzinach pacjent wraca do domu.

Podczas zabiegu usunięcia zaćmy można dokonać również korekty wady wzroku i skorygować astygmatyzm dzięki wszczepieniu soczewki torycznej.
Lekarze pracujący w klinice posiadają duże doświadczenie we wszczepianiu zaawansowanych technologicznie sztucznych soczewek wieloogniskowych, które pozwalają na życie bez okularów – dobre widzenie zarówno do dali, jak i bliży.


Laserowa korekcja wzroku >>>


Leczenie zaćmy >>>


Prywatna Klinika Okulistyczna OFTALMIKA w Bydgoszczy powstała z przekształcenia działającego od 1989 roku Gabinetu Okulistycznego prof. dr hab. med. Józefa Kałużnego. Do dziś wykonano w niej ponad 25 000 zabiegów okulistycznych. W części szpitalnej, dzięki wygodnym salom chorych i nowoczesnej sali operacyjnej, zabiegi przeprowadzane są w bezpiecznych, przyjaznych pacjentowi warunkach. Operacje okulistyczne wykonywane są z pomocą urządzeń medycznych, takich jak mikroskop operacyjny Lumera T firmy Zeiss oraz fakoemulsyfikator Infiniti z funkcją OZil firmy Alcon.

Od czerwca 2011 roku Klinika wykonuje zabiegi laserowej korekcji wzroku, z użyciem lasera ekscimerowego Amaris 750S, niemieckiej firmy Schwind eye-tech-solutions. Jest to jedyne urządzenie dostępne na rynku, umożliwiające laserową korekcję wzroku bez dotykania oka jakimkolwiek narzędziem. W maju 2015 roku Klinika nabyła najnowocześniejszy laser femtosekundowy FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer, poszerzając ofertę o dwie nowe procedury - femtofakoemulsyfikację zaćmy 3D oraz 3D Femto-LASIK.

Operacje zaćmy i witrektomii wykonywane są zarówno odpłatnie, jak w ramach kontraktu z NFZ.


www.oftalmika.pl

Tekst: Milena Janczarska, konsultacja: dr hab. med. Bartłomiej Kałużny, Klinika Okulistyczna Oftalmika w Bydgoszczy

Kategoria: Zdrowie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

dyniowebabeczki granice szesliwamama

Inspiracje