Zdrowie

Co Twoje ręce mówią o Tobie?

Aby czytać z dłoni, nie musisz iść do wróżki. Przynajmniej, jeśli chodzi o sprawy związane ze zdrowiem. W dłoniach bowiem, podobnie jak we włosach, jak w soczewce odbija się kondycja naszego organizmu.

Czerwone plamy

Jeśli na dłoniach przez dłuższy czas utrzymuje się rumień, może to świadczyć o złym stanie wątroby – otłuszczeniu, nie wynikającym jednak ze zbytniego spożycia alkoholu. Plamy nie powinny Cię natomiast niepokoić, jeśli jesteś w ciąży. Wówczas powoduje je najprawdopodobniej zwiększony przepływ krwi.

Spuchnięte palce

Jeśli obserwujesz opuchliznę na palcach, a przy tym jesteś pewna, iż nie powoduje jej zbliżająca się menstruacja, ani nadmierne spożycie soli, warto udać się do lekarza. Możesz mieć bowiem do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Niedobór produkowanych przez nią hormonów powoduje zachwianie równowagi metabolizmu, a opuchlizna jest jednym z tego objawów. Proste badanie krwi wystarczy, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście chodzi o tarczycę.

Zgrubienia na opuszkach palców

Obserwacja opuszków palców może dostarczyć informacji na temat stanu Twojego serca i płuc. Jeśli nie funkcjonują one poprawnie, ilość tlenu w organizmie spada. Zanim zaczniesz doświadczać niekorzystnych skutków takiej sytuacji, sygnał dadzą Twoje palce. Miękkie zazwyczaj opuszki stają się zgrubiałe. Nie bagatelizuj takiego objawu i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kościste wyrostki pomiędzy palcami

Sprawiają, iż palce wyglądają na zdeformowane, a możliwość posługiwania się dłońmi, rękami staje się ograniczona. Najprawdopodobniej jest to oznaka zapalenia kości i stawów. Gdy choroba ta atakuje układ kostny dłoni, kości rozrastają się do rozmiarów większych niż powinny i zaczynają ocierać się o siebie. Powoduje to narastanie na nich dodatkowej tkanki kostnej oraz ograniczenie ruchu stawów. Jakkolwiek groźnie to brzmi, da się to leczyć za pomocą fizykoterapii, nagrzewania, krioterapii, lub – w najgorszej sytuacji – skalpela chirurgicznego.

Długość palców

Długość, a raczej proporcje palców, mogą wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu. Badania, przeprowadzone w USA w 2008 r., wykazały związek pomiędzy długością palców: wskazującego i serdecznego a prawdopodobieństwem zapadnięcia na zapalenie stawów. Co ciekawe, wnioski te dotyczą tylko kobiet. Podwyższone ryzyko choroby stwierdzono u tych, które palec wskazujący miały dłuższy od serdecznego. Długi palec wskazujący (w porównaniu z pozostałymi) u kobiet może oznaczać także zwiększone ryzyko zapadnięcia na raka piersi, u mężczyzn zaś – zmniejszone ryzyko zachorowania na raka prostaty.
 

Opracowanie: Łucja Tarczyńska

Kategoria: Zdrowie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje