Zdrowie

Kichaj na alergię!

Napady kichania, wodnisty katar i przewlekłe bóle głowy to najczęstsze objawy alergii. Jak uciążliwa potrafi być wiedzą ci, którzy zmagają się z nią każdej wiosny. Walkę z nieznośnymi przypadłościami, obejmującą trafną diagnozę i ustalenie planu leczenia, rozpocząć powinniśmy od poznania przyczyn i rodzaju alergii. 

Uaktywniające się wiosną pyłki traw, zbóż i warzyw sprawiają, że blisko 5 mln osób zmaga się z alergicznymi dolegliwościami. Tak wskazują badania. Co gorsze – szacuje się, że liczba alergików będzie się podwajać co 10 lat. A wszystko przez coraz większą ilość substancji uczulających, zanieczyszczenia wody pitnej, powietrza oraz niedobór pierwiastków w glebie. Na wystąpienie alergii mogą mieć także wpływ takie czynniki, jak indywidualne obciążenie genetyczne, bierne palenie papierosów, częste przyjmowanie antybiotyków oraz nadmierne dbanie o higienę.

Poznać wroga

Pyłkownica, jak najczęściej określa się alergię wziewną, wywołana jest sezonowością występowania i pylenia traw, pyłków bylicy, pokrzywy, topoli, olchy, a także komosy i wierzby. Dlaczego organizm nie jest odporny na ich działanie? Przede wszystkim dlatego, że mechanizm, który odpowiada za wychwytywanie substancji negatywnie oddziałujących na organizm, rozpoznaje także pyłki, unoszące się w powietrzu. Do rozwoju zapalenia dochodzi w skutek uwolnienia histaminy, która uaktywnia się po wykryciu przez organizm substancji uczulającej i powstaniu przeciwciał IgE. Niestety, katar, bóle głowy oraz łzawienie oczu to tylko niektóre z objawów alergii. Zdarza się, że wraz z rozwojem zapalenia, alergikom dokuczają uporczywe bóle zatok, a także miejscowe zaczerwienia na skórze. Jeszcze trudniej mają osoby, które zmagają się z tzw. alergią krzyżową, czyli połączeniem pyłkownicy oraz uczulenia na niektóre produkty spożywcze. Często zdarza się, że organizm osób uczulonych np. na pyłki brzozy jednocześnie nie toleruje gruszek lub jabłek. Objawami tego typu alergii są wymioty, biegunki oraz bóle brzucha.

Celuj w alergię

Kuracja histaminowa to podstawa leczenia alergii. Alergikom przepisuje się obecnie leki nowoczesnej generacji, oparte na takich substancjach, jak mizolastyna, cetyryzyna, astemizol czy feksofenadyna. Preparaty dostępne są w postaci tabletek, kropli oraz syropów. Leczenie małych dzieci opierać się powinno przede wszystkim na szczepionkach doustnych. Warto też rozważyć z lekarzem odczulanie, które polega na przyzwyczajeniu organizmu do tolerowania danej substancji. I przede wszystkim – kluczowa jest profilaktyka, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Jej podstawą jest niedopuszczanie do wystąpienia sytuacji, w których możliwe jest wystąpienie reakcji uczulającej. Jak zrobić to najskuteczniej? Przede wszystkim należy być na bieżąco z tzw. kalendarzem pylenia i informacjami o sezonowym stężeniu poszczególnych pyłków, a następnie unikać spacerów i wychodzenia na zewnątrz w tych okresach. Pamiętać należy o zamykaniu okien i noszeniu maksymalnie zabudowanych okularów. Rozważyć warto zainstalowanie w domu i samochodzie filtru przeciwpyłowego. Zalecane jest też branie prysznica i zmienianie ubrań po spacerach. Wprowadzenie w codzienne życie chociaż kilku z powyższych zachowań z pewnością zminimalizuje ryzyko spędzenia wczesnej wiosny z chusteczką i za ciemnymi okularami.

 

Tekst: Aleksandra Grobelska

Kategoria: Zdrowie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje