Zdrowie

Jak ograniczyć kontakt z alergenami?

Wbrew powszechnemu przekonaniu o sezonowości alergii, osoby na nią cierpiące mogą odczuwać nieprzyjemne objawy nawet przez cały rok.

Podczas jesieni i zimy występuje nasilenie dolegliwości wśród alergików chorujących na całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, którego przyczyną jest m.in. uczulenie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie. Jednym z symptomów uczulenia może być m.in. świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Alergię spojówek stwierdza się nawet u 96% chorych na sezonowy alergiczny nieżyt nosa, a dolegliwości z nią związane w istotny sposób wpływają na obniżenie jakości życia,. Warto więc wiedzieć jakich zaleceń przestrzegać, by ograniczyć kontakt z alergenami.

Jak objawia się alergia spojówek?

Podstawowym objawem chorobowym, który zawsze występuje przy alergii spojówek, jest świąd. Pacjenci ponadto skarżą się na łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami i obrzęk. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii ocznej jest też większe wtedy, gdy doświadczamy już jakiejś choroby alergicznej lub ma ją ktoś z rodziny. Wspomniane objawy są charakterystyczne zarówno dla całorocznego alergicznego zapalenia spojówek jak i sezonowego alergicznego zapalenia spojówek, ale w pierwszym przypadku mają nieco łagodniejszy charakter.

Jak można sobie pomóc?

Okres wczesnej jesieni jest szczególnie trudny ze względu na powrót po wakacjach do obowiązków związanych z nauką czy pracą. Dodatkowo dolegliwości związane z alergią spojówek mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto więc poznać kilka prostych zasad, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Uczulenie na grzyby mikroskopijne (pleśnie) – czego unikać?:

· koszenia trawy, grabienia liści i ogrodnictwa,

· przebywania w pomieszczeniach narażonych na występowanie grzybów np. drewnianych altankach ogrodowych i domkach letniskowych,

· wysokiej wilgotności w pomieszczeniach,

· tapet na ścianach i wykładzin na podłogach,

· hodowli wilgociolubnych roślin doniczkowych.

Uczulenie na roztocza kurzu domowego – czego unikać?:

· dywanów, mebli tapicerowanych, poduszek i kołder z pierza.

Uczulenie na roztocza kurzu domowego – co jest zalecane?:

· odkurzanie pomieszczeń sprzętem z filtrem HEPA,

· wietrzenie pomieszczeń,

· czyszczenie materaca podczas zimy i wystawianie go na mróz,

· częste pranie pościeli,

· używanie specjalistycznej pościeli barierowej.

Uczulenie na sierść zwierząt – co jest zalecane?:

· stosowanie oczyszczacza powietrza w filtrem HEPA,

· regularne kąpanie zwierzaka,

· unikanie wizyt w miejscach, gdzie są hodowane zwierzęta,

· trzymanie zwierzęcia poza miejscem częstego przybywania domowników, np. sypialnią.

Jaki preparat wybrać przy alergii spojówek?

W przypadku alergii ocznej wykazano, że na nasilone objawy lepiej działają preparaty miejscowe3. Jednym z takich leków są krople Alleoptical, zawierające kromoglikan sodu jako substancję czynną. Stosuje się je w celu łagodzenia objawów oraz leczenia alergii ocznych u dorosłych i dzieci – zarówno całorocznego (wywołanego np. przez sierść kota, roztocza2), jak i sezonowego alergicznego zapalenia spojówek (powstałego w wyniku występowania różnego rodzaju pyłków).

Preparat nie zawiera konserwantów. Może być stosowany u dzieci i dorosłych.

Alleoptical krople

Sugerowana cena detaliczna leku Alleoptiacal:13,99 zł/10x0,3 ml.

Alleoptical, 20 mg/ml, krople do oczu, roztwór w pojemniku jednodawkowym. Każdy pojemnik jednodawkowy zawiera roztwór sodu kromoglikanu o stężeniu 20 mg/ml. Wskazania do stosowania: Łagodzenie objawów oraz leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Podmiot odpowiedzialny: Aventis Pharma Limited, Wielka Brytania

{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 08/2015}

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kategoria: Zdrowie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje