Równowaga

Wokół in vitro

Rosnące kontrowersje wokół tego zjawiska są wprost proporcjonalne do jego popularności. Na taką tendencję wskazują przynajmniej badania.

Dlatego zanim zaczniemy kształtować swoją opinię o metodzie zapłodnienia in vitro, poznajmy ją lepiej.

Czy wiedziałyście na przykład, że z możliwości sztucznego zapłodnienia korzysta stale rosnąca liczba par na całym świecie już od 30 lat? W naszym kraju metoda in vitro stała się dostępna około 20 lat temu, a pierwsze dziecko poczęte w ten sposób urodziło się w Łodzi. Dziś mieszkańcy niemal wszystkich dużych miast w Polsce mają możliwość rozpoczęcia leczenia niepłodności właśnie tą metodą. Dane statystyczne wskazują natomiast na wykonywanie około 1 miliona prób zapłodnienia in vitro rocznie na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce co 5 para staje przed decyzją o nienaturalnym zapłodnieniu. Zgodnie z prognozami liczby te będą rosnąć.

U źródła

Przewiduje się, że liczba par, które będą musiały zmierzyć się z niemożnością naturalnego zapłodnienia zwiększy się w najbliższych latach. Związane jest to przede wszystkim z coraz powszechniejszym występowaniem czynników, które zwiększają ryzyko zaburzeń w zakresie płodności. Jednocześnie w społeczeństwie wzrasta świadomość wagi problemu i dostępności nowoczesnych rozwiązań. Coraz więcej też mówi się o tym, że przyczyna niepłodności nie leży, wbrew niestety spotykanym nadal opiniom, po stronie kobiety. Tezę tę potwierdzają badania Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi za zaburzenia naturalnej płodności odpowiedzialne są czynniki męskie i związane są z nieprawidłowymi wynikami badań nasienia.

Czas na leczenie

Lekarze sugerują, by rozpocząć poszukiwania źródła problemu, jeśli starania pary o dziecko nie kończą się sukcesem  po okresie 12 miesięcy. Decyzja o podjęciu leczenia powinna być też determinowana przez takie czynniki, jak: wcześniej stwierdzone już zaburzenia zdrowotne, a także przebyte choroby, mogące zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bezpłodności. Ważnym czynnikiem, który może być przyczyną bezpłodności jest także wiek kobiety – panie powyżej 35. roku życia mogą mieć większe trudności z zajściem w ciążę. Jeśli pary stwierdzą u siebie występowanie powyższych przyczyn i jednocześnie występujących problemów z naturalnym zapłodnieniem powinny zgłosić się do specjalisty po okresie 6 miesięcy bezowocnych starań o dziecko. Warto rozważyć taką decyzję przede wszystkim z uwagi na to, że jest ona najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności – zgodnie z badaniami prowadzonymi w Europie pomogła ona około 30% par.

 

Czy wiesz, że:  - słowo in vitro pochodzi z łaciny, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „w szkle” i odnosi się do procedur, wykonywanych w warunkach laboratoryjnych - najstarszą osobą na świecie, która poddała się zapłodnieniu in vitro jest Rajo Devi – w momencie zajścia w ciążę miała 70 lat - w 1978 roku, w wyniku sztucznego zapłodnienia, urodziła się pierwsza osoba na świecie - w Polsce pierwsze dziecko z zapłodnienia in vitro urodziło się 25 lat temu

 

Tekst: Aleksandra Grobelska

Kategoria: Równowaga

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje