Równowaga

Marzenia jak malowane

Bywa różnie określana. Prawdopodobnie została wymyślona i pierwszy raz nazwana mapą skarbów przez astrologa Buza Myersa. Mapę marzeń, bo o niej mowa, często wykonuje się w technice kolażu, polegającej na wyklejaniu obrazu kolorowymi wycinkami z gazet, rysunkami.

Wśród nauczycieli mapowania są także zwolennicy innych technik, choćby pasteli, szkiców, a nawet… haseł wkomponowanych w kolorowe wycinki lub wydzierki. Według wielu praktyków mapa marzeń jest skutecznym sposobem oddziaływania na naszą podświadomość poprzez tworzenie obrazów tego, czego pragniemy. Obraz musi przedstawiać nasze plany, pragnienia i marzenia, również te najbardziej śmiałe i pozornie nierealne. Codzienne oglądanie własnoręcznie przygotowanego obrazu działa jak afirmacja. Ma to nam pomóc w realizacji tego, co chcielibyśmy w życiu osiągnąć.

Szczuplejsza sylwetka? Wizualizuj ją!

Wiele poradników na temat odchudzania zaleca osobom z nadwagą afirmowanie zdrowego wyglądu przez umieszczanie w widocznych miejscach zdjęć z sylwetką z czasów świetności lub ze znaną osobą, która ma figurę, o jakiej marzymy. Przyglądanie się obrazowi, nawet przypadkowe zerknięcia, mają wpływać na naszą podświadomość, budując w niej obraz naszej sylwetki w nowej odsłonie. Także terapie dla łakomczuchów zawierają elementy wizualizacji, przez co w głowie leczonych osób powstaje obraz ich samych zdrowych, witalnych, bez nadmiernych kilogramów. Wsparte technikami relaksacyjnym wizualizacje mają zastosowanie także w psychoterapii oraz w niekonwencjonalnych metodach leczenia chorób i rzucaniu nałogów. Również metody nauki asertywności zawierają elementy wizualizacji, kiedy to w głowie odgrywamy scenariusz, w którym świadome nie przestaje być dla nas problemem.

Pastelowe wizje

Pewna dziecięca piosenka opowiada o kredkach, za pomocą których możemy narysować wszystko to, co chcemy. Właśnie tak jest z mapą marzeń. Mamy malować to, czego pragniemy. I nic więcej. Popuszczanie wodzy fantazji to najlepszy doradca w wyrażaniu potrzeb. Chcesz jechać na trekking w Himalaje? Wyszukaj w piśmie zdjęcie, które kojarzy ci się z wymarzoną wyprawą, i przygotuj duży arkusz sztywnego papieru. Przyłóż zdjęcie na kartce w takim miejscu, które obrazować będzie wagę marzenia, siłę pragnienia tej wyprawy. Chcesz tej podróży bardziej niż czegokolwiek? Umieść fotkę na samym środku! Dookoła dobuduj resztę elementów swojego wymarzonego życia. Jeśli twoim priorytetem jest nauczenie się języka obcego, przyklej do swojej mapy marzeń zdjęcie, obrazek grupy osób z różnych stron świata lub inny symbol porozumiewania się w innym języku (słownik, fragment tekstu itp.). Mapę marzeń można budować z dowolnych wyobrażeń i… tęsknot. Tak, jak wyobraźnia nie ma granic, tak i to, czego odważasz się pragnąć, nie musi ich mieć. Ważna jest też intencja – zakładaj, że prędzej czy później marzenie się spełni.

W tworzeniu mapy marzeń istnieje kilka szkół. Można posłużyć się spontanicznie wybraną techniką i tworzyć tematyczne mapy marzeń, w zależności od tego, które marzenie jest w nas najsilniejsze. Inna opcja to mapa obejmująca wszystkie obszary naszego życia. Wielkość obrazu i technika – dowolne. To dla tych, którzy chcą się tematem pobawić i sprawdzić, czy TO działa. Wbrew pozorom – abstrahując od tego, czy marzenia po wykonaniu obrazu się spełnią, czy nie – to niezły sposób na konfrontację z własnymi wyobrażeniami o życiu. Moment refleksji, przewartościowania spraw, wyznaczenia priorytetów na nowo.

Szczęście po chińsku

Fascynaci feng shui, liczącej 5000 lat tradycji organizowania życia i jego przestrzeni (nie tylko wnętrz, jak się powszechnie uważa), zalecają tworzenie mapy marzeń na planie siatki bagua. Należy przygotować karton w kształcie kwadratu i podzielić go za pomocą linijki i ołówka na dziewięć pól.
Wykorzystujemy kwadrat, ponieważ jest idealnym kształtem i zapewnia równy podział energii na wszystkie obszary naszego życia – mówią praktycy feng shui. Każda z części figury odpowiada jednej sferze naszego życia. W lewym górnym rogu kwadratu tworzymy marzenia ze strefy BOGACTWA (finanse, ale i duchowość). W prawym górnym rogu kwadratu marzymy o ZWIĄZKACH (miłość, relacje z innymi ludźmi, partnerstwo, przyjaźń). W prawym dolnym rogu kwadratu jest miejsce na PODRÓŻE i POMOC (tę, którą niesiemy sami, oraz tę, którą obdarzają nas inni). W lewym dolnym rogu kwadratu mieści się obszar odpowiedzialny za WIEDZĘ i NAUKĘ. Po środku kwadratu u dołu umieszczamy marzenia związane z KARIERĄ (praca zawodowa, biznes, wszelkie zajęcia). U góry w środku kwadratu jest zaś miejsce na marzenia o SŁAWIE (to pole definiuje nasze potrzeby związane z tym, jak chcemy być odbierani przez ludzi, a także naszą samoświadomość). Środkowa część lewego boku kwadratu to strefa RODZINY (nasze kontakty z najbliższą rodziną, rodzicami, dziadkami, dziećmi, wnukami, rodzeństwem). Środek prawego boku figury to z kolei nasza KREATYWNOŚĆ (samorealizacja, umiejętność korzystania z uroków życia, pasje). Centrum kwadratu to miejsce na CIEBIE. Narysuj siebie, choćby symbolicznie, lub wklej swoje zdjęcie. Ta strefa opisuje naszą życiową energię, zdrowie, wygląd zewnętrzny, witalność.

Wpłynąć na horoskop

Podłożem do wykonania mapy marzeń może być także astrologiczna mandala. W dalekowschodnich tradycjach uważa się, że nasze życie da się wpisać w okrąg, stąd między innymi praktyki medytacyjne oparte na wypełnianiu okręgu wzorami. Dwóch mnichów z tybetańskiego klasztoru usypało w Bielsku, w 2005 roku, mandalę – symbol powstał w intencji pokoju na świecie. Lama Rinczen, ówczesny przewodniczący Rady Polskiej Unii Buddyjskiej, w rozmowie z dziennikarzami zainteresowanymi działaniem mnichów określił mandalę „odniesieniem do najgłębiej uśpionych, pozytywnych cech człowieka –współczucia, miłości”. W sanskrycie mandala oznacza „centrum i to, co wokół”. Przedstawia trzydzieści siedem stopni drogi prowadzącej do przemiany złych, niszczących uczuć w jedność mądrości i dobroci serca. Są to symbole czystego stanu ducha.

Zrób własną mandalę

Skoro mandala ma tak głębokie odniesienia, może warto pokusić się o stworzenie mapy marzeń nawiązującą właśnie do niej? W tym celu wycinamy z kartki koło i dzielimy je na 12 równych części (zgodnie z astrologicznymi sektorami nazywanymi domami). My proponujemy ich mocno symboliczne znaczenie. Dom I to JA (podobnie jak centrum w wersji feng shui). Dom II to bogactwo, dom III to nauka, IV – tradycja, przodkowie, dom rodzinny, V to nasze potomstwo i twórczość. Dom VI odpowiada za zdrowie, VII – za związki, a VIII – za władzę i… życie seksualne. Dom IX to nasze podróże i zdobywanie wiedzy, w domu X kryje się kariera zawodowa, w domu XI – nasi przyjaciele i strefa marzeń, a w domu XII – rozwój duchowy. W przypadku mapy marzeń opartej na mandali forma plastyczna jest dowolna. Nie liczy się ani rodzaj farb, kredek, rodzaj papieru, grubość papieru kolorowego, ani wielkość elementów w danym polu. Materiał mogą stanowić nawet pocięta tkanina, muszelki i piasek lub… barwiona sokiem z warzyw i owoców kasza manna sypana na papier pokryty klejem. Tu pojawia się ważny element. W mapie nie musimy być dosłowni. Tworzymy obraz, wypełniając ozdobami kolejne domy, wizualizując marzenia i pragnienia, ale nie musimy odzwierciedlać ich w polach konkretnymi obrazami. Liczy się – jak w medytacji – skupienie, wiara w działanie metody oraz włożony w pracę wysiłek i zainwestowany czas. Praktycy tworzenia map marzeń w okręgu mandali zalecają też, aby… dobrze się przy tym bawić, ponieważ „lekkość i radość przyciągają spełnienie naszych planów” – czytam w jednym z postów na forum fanów mapy marzeń. I dalej: „(…) podświadomość jest jak małe dziecko i o wiele lepiej daje sie zakodować, kiedy wybieramy metodę będącą dobrą zabawą”. A więc, bawmy się dobrze!

fot. Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie na tablety i smartfony "SWAY". Pobierz magazyn bezpłatnie w AppStore lub Google Play:

AppStore: https://itunes.apple.com/us/app/magazyn-sway/id1108353390

GooglePlay: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.twixl.sway

Kategoria: Równowaga

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

liscie hustawka wodnezdjecie facetczarno

Inspiracje