Dziecko

Niepłodność to wspólna sprawa pary

Mężczyźni coraz pełniej angażują się w przygotowanie swoje i partnerki do prokreacji. To zasługa upowszechniania wiedzy o wspólnej odpowiedzialności pary za ewentualne problemy z płodnością. Dziś specjaliści mówią o 6 żelaznych zasadach, które nie powinny być lekceważone przez mężczyzn, ani przez kobiety marzące o dziecku.

Mimo, że aktualnie zdecydowanie więcej kobiet, niż mężczyzn zdaje sobie sprawę z konieczności modyfikacji stylu życia w okresie poprzedzającym prokreację, nie umniejsza to roli mężczyzn w uzyskaniu przez partnerkę ciąży i urodzeniu zdrowego dziecka. Badania dowodzą też, że to jak odżywia się mężczyzna planujący potomstwo i jaki prowadzi tryb życia ma bezpośrednie przełożenie na czas, w którym uda się osiągnąć partnerom ciążę. Specjaliści wskazują na okres trzech miesięcy jako czas potrzebny na przygotowanie organizmów matki i ojca do aktu zapłodnienia.

Jest to nie tylko czas niezbędny na wykonanie wszystkich badań u kobiety, która przygotowuje się do ciąży, ale i odpowiednia pora na wprowadzenie przez oboje partnerów nowych nawyków do codziennego rytmu
dnia.

Marzycie o dziecku? Odliczcie do sześciu!

Nie chodzi tu o zwykłe odliczanie. W tym wypadku każda cyfra nabiera mocy – każda z nich to zalecenie. Pod rozwagę powinny wziąć je zarówno kobiety, jak i mężczyźni planujący dziecko, niezależnie, czy para doświadczyła problemów z płodnością, czy też chce się dobrze do prokreacji przygotować.

1- zwolnij, 2 - celebruj

Pierwsze wskazanie dotyczy konieczności zwolnienia tempa w pracy zawodowej, a drugie pozwolenia sobie na komfort celebrowania życia osobistego pary. W dzisiejszych czasach, ciąża nie powinna być efektem przypadku, ale istniejącej między partnerami więzi. Trudno o tę więź, kiedy wyrywamy życiu chwile, aby zjeść razem śniadanie, a jedyny czas spędzony razem, to wieczorny seans przed telewizorem. Energia i czas włożone w budowanie relacji między kobietą i mężczyzną procentują, kiedy para doświadcza problemów z płodnością. Dużo łatwiej wtedy o dialog, wzajemne zrozumienie i wspólną odpowiedzialność za dotarcie do przyczyn problemu i działanie ku jego rozwiązaniu.

3-4-5 - Ruszaj się, regeneruj i nie zwlekaj z badaniami

Trzecia zasada dająca szansę na poprawę płodności, to aktywność fizyczna, która jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej cyrkulacji krwi i dotlenienia komórek u obojga partnerów. Czwarte przykazanie dla przyszłych rodziców, to relaksacja i odpowiednio długi regenerujący sen. Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, kiedy planujemy dziecko, a ciąża nie pojawia się przez 12 kolejnych miesięcy regularnego współżycia pary (3-4 razy w tygodniu) bez żadnych zabezpieczeń, to nie zwlekanie z diagnostyką. Istnieje wiele specjalistycznych ośrodków, które prowadzą diagnostykę – od wywiadu z obojgiem partnerów po szereg zaawansowanych badań, mających wspomóc pary w ich staraniach o dziecko.

Zanim jednak zwrócimy się o pomoc do specjalistów, starajmy się spełnić wszystkie zależne od nas warunki niezbędne do uzyskania ciąży, bo należy pamiętać, że niepłodność nie oznacza bezpłodności, a natura często stawia na drodze do spełnienia marzeń przeszkody, aby zwrócić naszą uwagę, jak bardzo oddalamy się od niej podążając ślepo za cywilizacją.

6 - Postaw na dietę

Dzisiejsza wiedza o roli diety na nasz organizm pozwala świadomie kierować wieloma procesami – od przygotowania do maratonu, przed odchudzanie, czy obniżanie cholesterolu, po… zwiększanie szans na zapłodnienie. Odpowiednie odżywienie organizmu mężczyzny i kobiety nie tylko pozwala im osiągnąć upragnioną ciążę, ale i ma znaczący wpływ na jej prawidłowy przebieg i możliwość urodzenia się zdrowego dziecka. 

Suplementacja witamin i minerałów, czy aminokwasu argininy ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie szans kobiety na zapłodnienie. Jak to możliwe? Otóż takie wsparcie codziennej diety wpływa na wydłużenie okresu płodnego w cyklu menstruacyjnym. Kobiety zażywającepreparaty multiwitaminowe mają bardziej regularne cykle, a co za tym idzie częściej zachodzą w ciążę. Jakość i rodzaj produktów, z których komponowane są posiłki nie pozostaje również bez wpływu na jakość męskiego nasienia. Uzupełnianie diety odpowiednimi witaminami, składnikami mineralnymi, a także L-karnityną poprawia DNA plemników, co nie tylko zwiększa szansę na zapłodnienie, ale i ma znaczący wpływ na powstawanie zdrowych zarodków.

Amerykańskie badanie (Nurse's Health Study) wykazało, że istnieją produkty spożywcze, które mają wpływ na zwiększenie płodności kobiet. Pełnotłusty nabiał, orzechy, warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz ryż i ryby to produkty, które powinny na stałe zaistnieć w diecie kobiety planującej ciążę. Najważniejszymi pierwiastkami mającymi znaczenie dla płodności kobiety w okresie planowania ciąży, a także dla rozwijającego się płodu, są kwas foliowy (wpływa na podział wszystkich komórek) oraz wspierająca układ rodny L-arginina (ułatwia swobodny dopływ krwi do narządów płciowych, wspomaga dojrzewanie komórki jajowej i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się).

Dla mężczyzn w ich codziennej diecie bardzo ważne są pestki dyni i słonecznika ze względu na swoją zawartość cynku, który odgrywa ważną rolę w tworzeniu spermy i podtrzymywaniu żywotności plemników. Należy jednak wspomnieć, że w przypadku ponad połowy męskiej populacji niezbędne jest dodatkowe uzupełnianie cynku w postaci doustnego preparatu – szczególnie u aktywnych panów, ponieważ pierwiastek ten w dużej ilości wydzielany jest z potem.

W skażonym cywilizacją świecie nawet tak naturalne procesy, jak bezproblemowa prokreacja przestają być oczywiste i dostępne na wyciągnięcie ręki. Natura jednak wie co robi. Stawia na naszej drodze przeciwności losu, zwraca często naszą uwagę na to, że poddając się codziennej gonitwie zatracamy po drodze instynkt samozachowawczy. Przyczyniamy się tym samym do problemów z naszym stanem zdrowia, witalnością, a także płodnością. Często dopiero ten ostatni element skutecznie pozwala nam na nowo wyznaczyć priorytety, zmienić styl życiai nauczyć się nim cieszyć. Dziecko jest piękną nagrodą za zwrócenie uwagi na to, co w życiu ważne i cenne.

Kategoria: Dziecko

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

liscie hustawka wodnezdjecie facetczarno

Inspiracje