Kariera

3 mity o… zimowym śnie na rynku pracy

„Byle do wiosny” to częsta strategia na zimę. Nie można jednak powiedzieć, by była to strategia sensowna. Dlaczego z realizacją swoich planów czekać do wiosny?

Jeśli myślisz o zmianie pracy, rozpoczęciu nowego przedsięwzięcia, czy działalności „na swoim”, na pewno nie warto zwlekać. Podpowiadamy dlaczego.

  • Mit 1 Zima to zastój

Rzeczywiście może tak być w firmach budowlanych, dla których mrozy stanowią przeszkodę w pracy. Jeśli jednak nie myślisz o budowlance, ze spokojem możesz działać! Po drugie, jak na razie w tym roku, nie ma mrozów ;-).

  • Mit 2 Zimą nie ma ciekawych ogłoszeń o naborze do pracy

Zrób więc mały test i zajrzyj na serwisy, w których takie ogłoszenia są publikowane, np.: pracuj.pl; wirtualnemedia.pl, ngo.pl. Czym różnią się one od tych wiosennych? Obecnie wiele stanowisk pracy finansowanych jest z funduszy unijnych. Harmonogram rekrutacji zależy więc nie od pory roku, a od terminów konkursów na dofinansowanie projektów. Z tego względu warto śledzić nie tylko typowe portale z ogłoszeniami o pracę, ale także strony różnych instytucji, jak urzędów miast, placówek edukacyjnych, korporacji, firm oraz organizacji pozarządowych.

  • Mit 3 Zimą nic się nie chce!

Najchętniej zaszyłabyś się pod kocem z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty? Oczywiście, to miła perspektywa, ale pomyśl, czy wiosna to świetny czas na pracę? Albo upalne lato? Czy nie marzy Ci się wówczas sielankowa atmosfera czasu spędzonego z przyjaciółmi? Okazuje się, że wcale nie „paluszek i główka”, ale przede wszystkim pogoda to świetna wymówka, aby nic nie robić. Każda pogoda i każde ciśnienie – to jest zawsze albo za wysokie, albo za niskie.

Zimą oczywiście samopoczucie może być nienajlepsze ze względu na małą ilość światła słonecznego i niskie temperatury. Ale wystarczy odpowiednio skomponowana dieta, ruch na świeżym powietrzu, aby czuć się dobrze. Nawet jeśli nie masz pomysłu na wielkie zmiany, staraj się wykorzystać z pożytkiem zimowe wieczory. Nie tylko na odpoczynek – choć i ten jest potrzebny – ale na naukę, podnoszenie kwalifikacji. Wszelkiego rodzaju szkolenia organizowane są przez cały rok. Ogłoszenia znajdziesz m.in. na wspomnianym portalu ngo.pl.

*     *     * 

Pomyśl jeszcze w ten sposób: jeśli zimą rzeczywiście nic Ci się nie chce, prawdopodobne jest, że taka niemoc ogarnęła również… konkurencję . Wykorzystaj to! Nawet kosztem zmuszenia się do wysiłku. Na wiosnę możesz zobaczyć, jak bardzo się to opłaciło.

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka

Kategoria: Kariera

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje