Głowa do góry!

Szansa na rozwój (zawodowy)!

Czasy pracy w jednej firmie przez całe życie dawno się skończyły.

Polacy na tle Europy jawią się pod tym względem jako mało elastyczni (zgodnie z badaniami Eurobarometru, 2012 z jednym pracodawcą wiążemy się na 12 lat). Jednak, gdy wziąć pod uwagę wyłącznie osoby młode, otrzymujemy zgoła inny obraz.

W tej grupie połowa badanych przez rynekpracy.pl („Badanie stażu pracy 2012”) w jednym miejscu zatrudniona była krócej niż 4 lata. Pracę zmieniali najczęściej z powodów zarobkowych.

Czy okres urlopu rodzicielskiego bądź wychowawczego młode mamy mogą wykorzystać także na poszukiwanie pracy? Oczywiście! Ale przede wszystkim warto wykroić tu chwile na podnoszenie kompetencji.

Ucz się, ucz!

  • Rób internetowe kursy (distance learning, kursy nagrane na płyty CD)
  •  Czytaj nowości z Twojej dziedziny
  •  W miarę możliwości bierz udział w szkoleniach
  •  Nie zaniedbuj także gromadzenia dokumentów potwierdzających zdobyte doświadczenie: aktualizuj CV i portfolio (jeśli takie prowadzisz), przechowuj dyplomy i certyfikaty poświadczające ukończenie kursów.
  •  Szukać pracy możesz z domu, przede wszystkim poprzez kwerendę internetową (np. strony: pracuj.pl; multimedia.pl; ngo.pl) czy przeglądanie ogłoszeń w prasie. Możesz także sama zamieścić ogłoszenie np. na profilu na Facebooku, czy portalu gumtree.
  •   Nie zaniedbuj też „poczty pantoflowej”. Obecnie wiele instytucji bardzo chętnie zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne osoby „z polecenia”, co nie oznacza wcale otrzymania „pracy z klucza”. Firmom zależy po prostu na znalezieniu dobrego pracownika. Nic więc dziwnego, że tak jak poszukujący pracy, „rozsyłają wici”. Rekomendowani kandydaci przechodzą jednak przez takie samo sito jak ci „z ulicy”.

A gdy już znajdziesz pracę nie bój się zmian! To zawsze szansa na zdobycie doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów, poznanie ciekawych ludzi.

 

Tekst: Klara Sołtan - Kościelecka

 

Kategoria: Głowa do góry!

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje