Głowa do góry!

8 kroków do sukcesu

Wszyscy marzą o sukcesie, jednak już nie wszyscy go odnoszą. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, iż „nie ma nic za darmo”.

Innymi słowy, na sukces trzeba zapracować, a nie usiąść wieczorem w fotelu i marzyć… Poniżej podajemy 8 sposobów jak od marzeń przejść do praktyki.

Zawsze miej przed oczami Twój cel

Nie chodzi tu tylko o to, abyś pamiętała, co chcesz osiągnąć, ale abyś do tego dążyła W PRAKTYCE. Jeśli marzysz o zmianie pracy, może warto zacząć uczęszczać na kursy podnoszące kwalifikacje? Jeśli Twoim celem jest daleka wyprawa, być może będziesz musiała podjąć dodatkową pracę, aby zwiększyć swoje możliwości finansowe? A jeśli chciałabyś mieć więcej czasu na czytanie książek, może zrezygnuj z „kablówki”? Jak by nie było, to do wielkiego celu mogą prowadzić małe kroki. Najważniejsza jest konsekwencja.

Uwierz w siebie

Znaj swoją wartość, mocne strony, umiejętności, kompetencje, talenty. Wykorzystaj je po to, aby odnieść sukces. Niezależnie od tego, czy ktoś Cię wspiera, czy nie. Bliscy mogą być dla Ciebie wspaniałą podporą, jednak nie możesz od nich uzależniać możliwości własnego rozwoju.

Przestań zwlekać

„Co się odwlecze, to nie uciecze” dotyczy tylko rzeczy nieprzyjemnych, jeśli więc o czymś marzysz, chciałabyś, aby coś się wydarzyło, zacznij działać. Jeśli odkładasz działanie, być może boisz się zmian. Osiągnięcie sukcesu zawsze wiąże się z odwagą.

Przestań się ograniczać

W osiągnięciu sukcesu największym Twoim wrogiem często jesteś Ty sama. Zastanawiając się w nieskończoność, a co się stanie, gdy Ci się nie uda, pozwalasz, aby paraliżowały Cię wątpliwości. Nie chodzi o to, aby działać bezmyślnie, „na żywioł”. Jeśli jednak co wieczór zasiadasz z lampką wina, zastanawiając się, czemu życie jest w stosunku do Ciebie „nie fair”, to sygnał, że trzeba się z nim zmierzyć. Nie każdy kto ciężko pracuje, odnosi sukces. Brak działania jednak gwarantuje, że nie będzie on Twoim udziałem.

Angażuj się

To co robisz, rób z entuzjazmem i staraj się wykonywać swoje zadania najlepiej, jak potrafisz. Nieważne, czy w danym momencie wykładasz na uniwersytecie, czy wycierasz w domu kurze. Zaangażowanie jest kluczem do efektywności w każdym działaniu.

Nie poddawaj się

Droga do osiągnięcia sukcesu nie jest łatwa. Nie chodzi tu tylko o niezależne od Ciebie przeszkody. Możesz też źle ocenić sytuację, podjąć błędne decyzje. Gdy już zdasz sobie z tego sprawę, na ile masz w sobie siły, spokoju, determinacji, aby zacząć wszystko od nowa?

Nie win innych za Twoje niepowodzenia

Nie masz pracy, bo jest wysokie bezrobocie? Nie podróżujesz, bo masz małe dziecko? Nie uczęszczasz na zajęcia, na których Ci zależy, bo przecież nikt za Ciebie domu nie ogarnie? Można by wymieniać w nieskończoność. Mało tego, być może to wszystko prawda! Jednak nie powinnaś pozostawać przy tym stwierdzeniu zbyt długo. Wszystkie niepowodzenia mogą stać się podstawą dla dobrych zmian, jeśli tylko podejmiesz trud działania.

Bądź elastyczna

To chyba podstawowy dylemat na drodze do sukcesu: kiedy pogodzić się z tym, co przynosi los, a kiedy walczyć o swoje marzenia? Innymi słowy, kiedy być konsekwentną, a kiedy zachować elastyczność? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. W praktyce jednak nie zawsze musi wyglądać to tak dramatycznie. Być może, aby osiągnąć to, na czym Ci zależy, będziesz musiała po prostu zmienić „plan A” na „plan B”.

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka  

Kategoria: Głowa do góry!

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

liscie hustawka wodnezdjecie facetczarno

Inspiracje