Głowa do góry!

Nie sabotuj samej siebie!

Życie ma wystarczająco dużo sposobów, aby Cię zdołować. Nie dodawaj mu swoich!

Przestań przepraszać za to, że żyjesz

OK. Chcesz być grzeczna, miła, uczynna, ale czasem po prostu nie masz za co przepraszać. Może też się zdarzyć, że przeprosiny zwrócą uwagę innych na drobnostkę, której sami z siebie by nie zauważyli. Takie „samobiczowanie” przestaje już być nawet uprzejme, a staje się irytujące. Przyjaciele zaczną być zmęczeni Twoją obecnością. Przepraszaj wtedy, gdy rzeczywiście masz za co.

Skończ z wymówkami

Całkiem często zdarza się, że znajdujemy tysiące wymówek nie po to, aby nie robić tego, czego nie lubimy, ale… aby nie zrobić tego, co sprawia nam przyjemność! Nagle przestajemy chodzić na basen, mimo że pływanie nam dobrze robi lub rezygnujemy z relaksujących spacerów po lesie. Nie zastanawiamy się, czemu tak się dzieje. Ale gdyby ktoś nas spytał, wykręciłybyśmy się pewno brakiem czasu, odpowiedniego obuwia. W podobny sposób blokujemy swój rozwój zawodowy. „Chciałabym rozpocząć studia podyplomowe…” i na „chciałabym” rzecz się kończy. Co łączy te wszystkie sprawy? Otóż, są to pewne wyzwania, wymagające od nas energii. Czasem bez sensu ją oszczędzamy. Odblokuj swoje pasje!

Wiedz, czego chcesz

Aby móc się rozwijać, musisz wiedzieć, czego chcesz. Krótkie ćwiczenie: „gdybym mogła oferować Ci pracę Twoich marzeń, kim chciałabyś być?”. Nie wiesz? To jak chcesz spełniać swoje pragnienia?

Wypowiedz się

Jeśli przeszłaś już bunt nastolatki, wzruszanie ramionami nie powinno być dla Ciebie środkiem wyrazu. Masz ochotę iść z koleżankami do kina, czy wolisz zostać w domu? Podoba Ci się książka, którą ostatnio czytałaś? Rozmawiając z ludźmi, szukaj kontaktu wzrokowego i wypowiadaj się jasno, całymi zdaniami. Przecież nie jest Ci wszystko jedno. Nie jesteś też gburem.

Zadbaj o drobiazgi

Nie chodzi o to, że gdy założysz swoją ulubioną sukienkę, będziesz od razu inną osobą. Co to, to nie! Ale jeśli wiesz, że coś Ci służy, że lepiej Ci w niebieskim niż czerwonym, czemu nie zadbać o takie szczegóły? Życia one nie zmienią, ale mogą poprawić nastrój. Po prostu lepiej poczujesz się we własnej skórze.

Odpoczywaj efektywnie

Okazuje się, że odpoczywać też trzeba umieć. Zamiast bezproduktywnie serfować w pracy w necie, może rozważ tradycyjną przerwę? Taką prawdziwą: wstań od biurka, przejdź się, napij się w spokoju kawy, a jeśli możesz – utnij sobie krótką drzemkę. Jak jesz obiad czy lunch, również nie rób tego przed monitorem. Gdy jesteś chora, zostań w domu. Naprawdę nie zaimponujesz swoim kolegom tym, że na nich kichasz i kaszlesz. A jak ich zarazisz, będą mieli uzasadnione pretensje.

I na koniec prosta rada: nikt nie przeżyje życia za Ciebie. Nikt też za Ciebie nie będzie realizował Twoich pasji. Natomiast takich, którzy będą chcieli Cię blokować, może się znaleźć wielu. Nie pomagaj im. W końcu raz się żyje, a czas leci.

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka

Kategoria: Głowa do góry!

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

corkimatek pokojdziecka konfliktowy

Inspiracje