Wnętrza

Barwy (na)ścienne

Kolorowych odcieni używa się coraz częściej nie tylko do malowania ścian przestrzeni publicznych, restauracyjnych lub klubowych. Przesyconych bielą pomieszczeń staramy się unikać też we własnych czterech ścianach. I słusznie. Czy jednak wszyscy wiemy, jakich błędów w barwnych kompozycjach uniknąć, by nie... przerysować?

Okazuje się, że nie. Dlatego tak często decydujemy się na pomoc architektów i designerów w kształtowaniu wyglądu swojego mieszkania. Pamiętajmy jednak, że kilka podstawowych zasad komponowania barw na ścianach możemy poznać samodzielnie. Pomoże nam to swobodniej podjąć decyzję, jakiego efektu oczekujemy.

Koloru moc

Podstawowa zasada malowania wnętrz mówi o tym, że kolory zmieniają optykę w zakresie wielkości pomieszczenia. Barwy ciemne je pomniejszają, a jasne sprawiają, że wydają się one większe. Dzieje się tak dlatego, że biel lub pastele odbijają światło. Dlatego ono również jest kluczowe dla odpowiedniego doboru dominującej barwy w pokoju. Zwrócić uwagę należy na intensywność naturalnego światła oraz rozmieszczenie małych i dużych lamp w pokoju. Czym jeszcze kierują się specjaliści przy aranżowaniu wnętrz pod kątem panujących w nim kolorów? Przede wszystkim nie zapominają o roli, jaką pełnią one w kształtowaniu naszego samopoczucia. Silne, zdecydowane barwy nie sprawdzą się w miejscach, których głównym przeznaczeniem ma być relaks i odpoczynek. Wyciszają nas kolory zimne, dlatego są one najczęściej stosowane w sypialniach. Uspokajająco oddziałują także praktycznie wszystkie barwy pastelowe, dlatego są one najczęściej wykorzystywane w malowaniu kuchni, przedpokoju i salonu. Warto, by ten ostatni, z uwagi na to, że spędzamy w nim najwięcej czasu, dodawał nam energii i wprowadzał odrobinę dynamiki w nasze życie. Aspektem, o którym często zapominamy w wyborze farby do malowania ścian jest ich oddziaływanie na osoby, zmagające się z alergią. Na rynku dostępnych jest wiele typów antyalergicznych produktów, ale pewne są tylko te ze znakiem E i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Dobrym rozwiązaniem są także farby fotokalityczne, których działanie polega na usuwaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i neutralizowaniu zapachów, wraz z zetknięciem preparatu z malowanymi powierzchniami. Z całą pewnością za to nie należy malować ścian pokoi w domu alergika farbami strukturalnymi, posiadającymi dekoracyjną fakturę – na nierównej ścianie znacznie łatwiej i szybciej osadza się kurz.

Na spontanicznie!

A jak przenieść swoje bardziej szalone pomysły na ścienne wzory? W tym przypadku doskonale sprawdzą się, wspomniane powyżej farby strukturalne, które pomagają uzyskać efekt aksamitu, metalu lub starego drewna na malowanej powierzchni. Preparaty te najczęściej mają formę pasty, którą dodać należy do farby standardowej. Dużym atutem tych produktów jest przepuszczanie pary wodnej, dzięki czemu ściany „oddychają” , a także to, że doskonale nadają się do malowania takich powierzchni, jak płyty gipsowe, drewnopodobne lub tynki. Podstawową zasadą malowania farbą strukturalną jest nanoszenie na ścianę wzorów zanim preparat wyschnie, a następnie (zwykle po około 5 godzinach) pokrycie jej bezbarwną emulsją utrwalającą. Co dokładnie naniesiemy na ściany salonu, sypialni lub łazienki? Odpowiedzi szukajmy we własnej wyobraźni!

 

Dlaczego warto wybierać farby dyspersyjne do wnętrz mieszkalnych?

  • zapewniają matowe, półmatowe, błyszczące i dokładne pokrycie – w zależności od naszych potrzeb,
  • doskonale kryją większość mieszkalnych powierzchni,
  • nie bledną,
  • umożliwiają łatwe mycie malowanej powierzchni i usuwanie z niej zabrudzeń,
  • z uwagi na odporność na wilgoć, mogą być stosowane w łazience i kuchni,
  • szybko schną – w ciągu 2-3 godzin nie mają nieprzyjemnego zapachu.

 

Tekst: Iwona Królewiecka

Kategoria: Wnętrza

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje