Kulinaria

By cięło się lepiej

Gdy pokochamy już konkretny rodzaj noża nie chcemy by się nam zniszczył, co za tym idzie musimy dbać o jego ostrość. Dzięki specjalnym ostrzałkom w łatwy i szybki sposób możemy zadbać o ostrza naszych noży.

Jak prawidłowo ostrzyć nóż?

W asortymencie mamy do wyboru dwa rodzaje ostrzałek – tradycyjną stalową, najczęściej wybierana przez profesjonalnych kucharzy, oraz Roll-Sharp™.

Ostrzałka Roll-Sharp

Dzięki ceramicznej szpulce na ośce łatwo i szybko naostrzymy stępione noże. Aby użyć tej ostrzałki wystarczy umieścić prostopadle nóż w wyznaczonym miejscu i przeciągną kilkakrotnie (15-20 razy) po szpuli do przodu i do tyłu. Dzięki temu na pewno naostrzymy nóż pod odpowiednim kątem po obu stronach ostrza.

Ostrzałka stalowa

Ostrzałka stalowa może być używana codziennie nawet gdy noże nie są jeszcze całkowicie stępione. Wielu profesjonalnych kucharzy ostrzy swoje noże przed każdym zadaniem. Aby prawidłowo wykonać tę czynność należy przyłożyć nóż w górnej części ostrzałki pod kątem 15. Następnie wykonujemy długie pociągnięcia w dół ostrzałki, lekko dociskając nóż. Po zakończeniu ostrzenia jednej strony należy przełożyć nóż na drugą, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi skaleczeniami zawsze trzymajmy nóż ostrzem od siebie.

Niezależnie od tego którą metodę ostrzenia wybierzemy zawsze należy pamiętać by popłukać nóż ciepłą wodą i na koniec dokładnie osuszyć!

Fiskars FF Launch Knife sharpening JPG

Kategoria: Kulinaria

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje