Partnerstwo i seks

Dystans emocjonalny – alarm dla związku

Nie wszyscy ludzie są dla siebie stworzeni i nie wszystkim ze sobą może być dobrze.

 

Zdarza się, że pełna romantyzmu i uniesień znajomość przeradza się we wspólną męczarnię. Jak odróżnić sytuację, w której warto „o siebie walczyć”, od tej, w której lepiej się rozejść, aby się dalej nie ranić? Oznaki dystansu emocjonalnego powinny na pewno dać nam do myślenia.

Kolacja ze świecami to już przeszłość

Prawdą jest, że prawdziwego związku nie zbudujemy wyłącznie na fascynacji i miłosnych wyznaniach. Z drugiej strony, gdy we wspólnym życiu zaczyna brakować romantyzmu, życzliwości i zainteresowania partnerem z nich wynikających, to jest to na pewno zły znak. Na początku wydaje się, że to drobiazg. Jeśli jednak zlekceważymy taki symptom, może się okazać, że zamiast zrozumienia drugiej osoby okazujemy jej zniecierpliwienie i złość. Życie pod wspólnym dachem okazuje się niemożliwe z powodu błahostek, o których przestajemy rozmawiać, zaczynamy zaś warczeć.

Nie poświęcacie sobie uwagi

Nie chodzi tu tylko o brak zainteresowania życiem partnera, choć to oczywiście ważne. Czerwona lampka powinna Ci się zaświecić także wtedy, gdy przestajesz mieć potrzebę dzielenia się przeżyciami z najbliższą Ci osobą. Jest to prosta droga do tzw. zdrady psychicznej. Wsparcia, zainteresowania szukasz nie u męża czy partnera, lecz u przyjaciół (przyjaciela?). Także ich (jego?) sprawy, bardziej niż te domowe, zaczynają przyciągać Twoją uwagę. Nie trzeba wcale „skoku w bok”, aby prowadzić podwójne życie.

Oddzielni znajomi, oddzielne hobby

To następstwo braku poświęcania sobie uwagi, o czym pisałyśmy powyżej. Zaczynasz wchodzić w nowe relacje, do których już Twój partner nie ma wstępu. Twoje kontakty, praca, hobby, pasje stają się czymś w co uciekasz, tylko po to, aby spędzać z nim mniej czasu.

Zero luzu

Jeśli nie umiecie razem zrobić od czasu do czasu czegoś szalonego, przestajecie się razem bawić, śmiać, żartować, oznacza to, że staliście się dla siebie przewidywalni i nudni. Wspólne poczucie humoru w związku jest po prostu niezbędne. Jak długo dacie radę żyć bez uśmiechu?

Brak zjednoczenia fizycznego

Celowo używamy tu tego sformułowania w miejsce „braku satysfakcji seksualnej”. Chodzi bowiem nie o samą przyjemność, i pożądanie fizyczne, ale po prostu o pożądanie partnera takim, jaki jest. Jeśli zaczynasz unikać seksu, podchodzisz do niego mechanicznie a nie z radością, może to być oznaką dystansu. Fizyczność i psyche są mocno ze sobą powiązane.

*       *      *

Nikt chyba nie pokusi się o wydanie jednoznacznego sądu: „ten związek ma przyszłość, a ten jej nie ma”. Trudno też znaleźć ten moment, po którym już podejmowane próby bycia razem skazane są na niepowodzenie. Pewne jednak jest, że lekceważenie oznak dystansu emocjonalnego, prowadzi – jeśli nie do rozstania, to wspólnego zamęczania się. Gdy zauważysz takie symptomy w swoim związku, nie zwlekaj z rozmową. Pamiętaj jednak, aby prowadzić ją w duchu szacunku i zrozumienia, aby nie zmieniła się w „wyliczankę” obopólnych pretensji.

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka


 

Kategoria: Partnerstwo i seks

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

corkimatek pokojdziecka konfliktowy

Inspiracje