Partnerstwo i seks

„Dlaczego seks po 50-tce?”

Seks osób starszych, w jesieni życia, jest ważny dokładnie z tych samych powodów, z jakich ważny jest seks osób młodych.

Pełni funkcję więziotwórczą, rozładowuje napięcia, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, dobrostan psychiczny oraz pozytywne podejście do życia. Niestety w społeczeństwie panuje sporo mitów dotyczących seksu osób starszych. Najczęstszy z nich głosi, że potrzeby seksualne zanikają wraz z wygaśnięciem możliwości prokreacji. Wiele osób twierdzi, że jeśli seks nie prowadzi do spłodzenia potomstwa, to nie ma większych powodów do podejmowania aktywności seksualnej. Kolejny mit promuje połączenie seksu i aktywności zawodowej –  jeśli pracujesz, to możesz uprawiać seks, a jeśli idziesz na emeryturę zawodową, to powinieneś iść również na emeryturę seksualną. Oczywiście oba poglądy są fałszywe. Seksualność człowieka jest mocno związana z życiem, zaczyna się w momencie poczęcia i kończy w momencie śmierci.

Prowadząc edukację seksualną z młodzieżą w warszawskich liceach i opowiadając jej o seksualności osób starszych często spotykam się z ogromnym niedowierzaniem uczniów. Przeważająca większość z nich nie wierzy, że ich rodzice uprawiają seks. Prawie nikt nie dopuszcza do siebie, że dziadkowie podejmują jakąkolwiek aktywność seksualną. A badania pokazują jasno, że seks osób starszych „ma się dobrze”. Co więcej – z roku na rok jest coraz lepiej. Amerykańskiego badacz J.Hyde twierdzi, że seks uprawia 88% kobiet i 87% mężczyzn w wieku 50. lat. Aktywnych seksualnie jest 76% kobiet i 78% mężczyzn po 60-tce, a powyżej 70 roku życia 65% kobiet i 59% mężczyzn. Można powiedzieć, że aktywność seksualna osób starszych jest dla nich samych ważna i cenna.

W gabinecie nieraz zdarzają się sytuacje, w których przychodzi do mnie świeżo rozwiedziony pacjent po 50-tym, 60-tym roku życia, z poczuciem porażki, smutku i zniechęcenia. Często jest on zdania, że w zakresie aktywności seksualnej nie czeka go już nic dobrego. Podejście takie wynika głównie z tego, że jest poraniony przez niekiedy nawet kilkudziesięcioletnie małżeństwo i ma niską samoocenę. Po półrocznej pracy z terapeutą nabiera wiary w siebie, otwiera się na płeć przeciwną i zaczyna rozglądać za bratnią duszą. Nagle poznaje kogoś, kto przewraca jego życie o 180 stopni. Zaczyna się wielka miłość. W tym związku dostaje to, czego nie otrzymał we wszystkich poprzednich: zainteresowanie, uwagę, zrozumienie, ciepło, szacunek, fascynację. A seks? Pod wpływem zaspokojenia tych wyżej wymienionych potrzeb, seks staje się niesamowicie ekscytującym doświadczeniem. Jest on subtelny, namiętny, długi i satysfakcjonujący. Dowody? Przynosi je każdy tydzień pracy w gabinecie. Gołym okiem dostrzeżesz je spędzając weekend w Ciechocinku. Tam aż furczy.

 

Nasz ekspert: Andrzej Gryżewski, psycholog - seksuolog

Certyfikowany edukator seksualny. Absolwent Wydziału Psychologii warszawskiej WSFiZ. Specjalizuje się w Seksuologii klinicznej i sądowej. Wieloletni współpracownik prof. dr hab. Zbigniewa Lwa-Starowicza, w Instytucie Seksuologii PTS. Aktualnie w trakcie 4-letnich podyploomowych studiów terapi CBT z elementami terapii psychodynamicznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i  Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Jego praca podlega stałej superwizji. Oferuje pomoc psychologiczną w następującym zakresie, zaburzenia seksualne u kobiet i mężczyzn, wsparcie psychologiczno-seksuologiczne dla osób LGBT, leczenia ofiar i sprawców przestępstw seksualnych oraz parafilii, pomoc w zakresie ogólnych problemów z seksem (lęk przed ciążą, nieśmiałość, samoakceptacja/zaniżona ocena siebie jako partnera seksualnego, seks osób niepełnosprawnych, problemy adaptacyjne i emocjonalne), seksoholizm, edukacja seksualna.

www.przystan-psychologiczna.pl

Kategoria: Partnerstwo i seks

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje