Dookoła Ciebie

Lokalny rolnik. Inicjatywa z misją

Zdrowa, lokalna, tradycyjna lub ekologiczna żywność przestają być niedostępnym towarem luksusowym

Mit o jej wysokich cenach padł, odkąd na rynku zdrowej żywności pojawiły się takie inicjatywy, jak platforma zakupowa LokalnyRolnik.pl.

- Wychodzimy do ludzi i zachęcamy, aby zwrócili uwagę na zdrowie swoje i najbliższych. Dajemy im nie tylko argument, ale i narzędzie w postaci zdrowej żywności, aby podnosili komfort swojego życia –  opowiada, w rozmowie z nami, Roger Weichert.

Nigdy wcześniej mieszkańcy polskich miast nie mieli tak dużej szansy na poprawę standardu swojego życia, który swój początek bierze w dobrym zdrowiu. Po raz pierwszy młodzi rodzice nie tylko mają okazję do zadbania o nie dzięki tradycyjnej, lokalnej oraz ekologicznej żywności, ale również do edukowania i wyrabiania prawidłowych nawyków żywieniowych u swoich pociech. Działając w ten sposób, zapewniają im dobrą kondycję, czynią wolnymi od alergii, budują odporność i zmniejszają ryzyko stosowania środków farmaceutycznych w przyszłości, a także przybliżają walory natury i krzewią szacunek dla środowiska, w którym żyjemy. Tej szansy nie można zaprzepaścić, tym bardziej, że LokalnyRolnik.pl to nie tylko żywność, ale również misja.
Nowy grunt
W ostatnich latach obok komercyjnej sprzedaży żywności przetworzonej wyrosła komercyjna branża żywności ekologicznej, która miała być zdrowa sama w sobie, ale stała się przede wszystkim modna. Okazało się, że jakość, jak i jej zdrowotne atrybuty, kosztują wyjątkowo słono. Obserwując ten trend, platforma zakupowa LokalnyRolnik.pl  wybrała inną drogę, odległą od założeń powszechnie znanych form sprzedaży. Przenieśliśmy ugruntowany w społecznej świadomości koncept przestrzeni handlowej do Internetu, zyskując unikatowy dla polskiego rynku żywności format łączący interaktywne targowisko z portalem społecznościowym.

Jesteśmy inni z jeszcze jednego powodu. Platforma zakupowa LokalnyRolnik.pl dzięki swojej działalności nie tylko zwiększa świadomość konsumentów oraz wspiera lokalnych rolników i wytwórców, ale wypełnia również misję o charakterze społecznym. Z jednej strony rewolucjonizujemy dotychczasowy model sprzedaży produktów tradycyjnych, ekologicznych i z certyfikatami, a z drugiej wracamy do korzeni. Dotyczy to nie tylko jakości jedzenia, jego aspektów odżywczych i zdrowotnych, ale także filozofii jego spożywania, celebracji i wspólnotowości. Wspieramy rozwój zaufania na poziomie społecznym i zachęcamy tym samym do współpracy i zaangażowania, a za pośrednictwem cyberprzestrzeni dążymy do przywracania realnych więzi międzyludzkich na poziomie sąsiedzkim i mikrospołeczności.

Zbliżamy ludzi, niwelujemy anonimowość i stymulujemy lokalne społeczności. Tym samym dajemy mieszkańcom możliwość poznawania się nawzajem oraz uczestnictwa w czymś więcej niż zwykłym kupowaniu. Wszyscy bowiem, będąc częścią grupy, realizujemy ideę, w której sprzedawanie i kupowanie jest środkiem do celu, nie odwrotnie.

Być blisko

Dzięki nowatorskiej platformie multimedialnej powstało miejsce spotkań wytwórców z konsumentami. Mechanizm jej działania jest bardzo prosty: pasjonaci zdrowej żywności i jednocześnie ludzie o wysokim poziomie świadomości oraz znakomitych umiejętnościach organizacyjnych, zakładają grupy zakupowe, do których zapraszają członków swojej rodziny, sąsiadów, znajomych lub współpracowników. Gromadząc minimum 20 osób w każdej z nich, tworzą lokalną mikrospołeczność, która kupuje zdrową żywność bez chemii, konserwantów lub ulepszaczy, bezpośrednio u rolników po bardzo przystępnych cenach. Klient, dołączając do platformy LokalnyRolnik.pl, wybiera grupę zakupową, która znajduje się najbliżej lub w najbardziej dogodnej dla niego lokalizacji. Proces dokonywania zakupów przebiega podobnie jak w sklepie internetowym, a dostawa do punktu odbioru zamówień ma miejsce raz w tygodniu w odgórnie określonym terminie. W ten sposób klient ma stałą styczność z koordynatorem grupy oraz z sąsiadami z okolicy, którzy również zamawiają produkty za pośrednictwem platformy LokalnyRolnik.pl.

Różnorodność to atut

Platforma LokalnyRolnik.pl posiada w bieżącej ofercie ponad 700 produktów od 23 dostawców, a wkrótce dołączą następni, jeszcze bardziej rozszerzając asortyment dostępnych towarów. Już w tej chwili wybór jest bardzo szeroki: od ekologicznych warzyw i owoców, kasz, przez wiejskie jaja, masło, jogurty, sery krowie i kozie, po tradycyjne wędliny, przepyszne domowe pierogi i pyzy, a także przetwory, szeroką gamę miodów i soków oraz ręcznie wyrabiane pieczywo na zakwasie. Od maja 2014 roku powstało w Warszawie blisko 50 grup zakupowych, które łączą społeczność ponad 10 tysięcy użytkowników. Z kolei od kwietnia bieżącego roku jesteśmy obecni również w Łodzi, gdzie prężnie działa już 5 grup zakupowych.

Europa lubi to!

Ze względu na innowacyjność projektu platforma LokalnyRolnik.pl została doceniona przez instytucje europejskie. Nasze przedsięwzięcie na uruchomienie działalności pozyskało dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.1.


Zobacz  JAK TO DZIAŁA


Kategoria: Dookoła Ciebie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

oko kissing fists starsi

Inspiracje