Dookoła Ciebie

Konflikt pokoleń? Nie tutaj!

Jakoś tak się zdarza, że konflikt pokoleń dotyczy dzieci i rodziców, bardzo rzadko zaś wnuków i dziadków. Te pokolenia zwykle świetnie się dogadują.

 

Oba na tym korzystają. Dlaczego wspólnie spędzony czas jest tak cenny i potrzebny?

Poczucie bycia potrzebnym

Babcie i dziadkowie to dla wnuków naturalne autorytety. Maluchy chętnie ich słuchają i chętnie się od nich uczą. Ale też i sami mogą stać się nauczycielami. Dziecko czuje się ważne i mądre, gdy zapoznaje babcię z nową grą na komputerze, smartfonem, czy obsługą stacji DVD. Dziadkowie przekazują „mądrość życiową”, wnuki pokazują, jak się po tym szybko zmieniającym świecie poruszać.

Przyjaciele „od serca”

Świat młodego człowieka nie jest pozbawiony problemów tylko dlatego, że ten jest młody. O kłopotach najlepiej rozmawiać z dziadkami. Ci – dzięki swoim doświadczeniom życiowym oraz po prostu dlatego, że nie są już tak zabiegani – wysłuchają i zawsze mądrze poradzą. Przy okazji omawiania zawodów miłosnych, czy, wręcz przeciwnie, nadziei związanych z zawarciem nowych znajomości, wspomnieniami wracają do swojej młodości. W tej materii na pewno znajdą wdzięcznych słuchaczy.

Opowieści o „dawnych czasach”

Przyjęło się uważać, że to wnuki są „przewodnikami” dla dziadków po nowoczesnym świecie. Najlepszym przykładem są tu nowe technologie. Jednak także babcia i dziadek mogą wprowadzić dzieci w nieznany im świat. Świat przeszłości. Dziadkowie pamiętają czasy, gdy mleko sprzedawano w butelkach z metalowymi kapslami, nie było Internetu, wolnego czasu nie spędzało się przed telewizją. Mogą także opowiedzieć o rodzicach, gdy ci byli dziećmi. Może się okazać, że tatuś był niejadkiem, a mama świetnie grała „w gałę” z chłopakami na podwórku. Maluchy będą chłonąć każde słowo. Uwielbiają takie opowieści.

Szczypta magii i pozytywnej energii

Dla wnuka świat dziadków jest zawsze światem magicznym. Także ich dom. Wszystkie szafki, półki, szuflady różne drobiazgi i drobiażdżki kryją swoje tajemnice i historie. Wnuki się o nie dopytują i słuchają z zapartym tchem. Sami zaś stanowią dla dziadków źródło radości i energii. Dojrzali ludzie czują się przy nich młodziej.

„Nie ma jak u mamy”
To prawda, ale jakże często wracamy do babcinych mądrości i porad. To dziadkowie pokazali nam magiczne sposoby na przeziębienie, czy na złamane serce. Nigdy nie bagatelizowali naszych, z pozoru błahych problemów. Pamiętali imiona naszych miśków i innych pluszaków, a gdy nabiłyśmy sobie guza, umieli przekonać, że „do wesela się zagoi”. Doświadczenie życiowe podpowiedziało im podstawową prawdę: szczęśliwe dzieciństwo to nie fajne zabawki, czy najnowszy model smartfona lub „wypasione” ciuchy. Swoją miłość pokazują w najlepszy na świecie sposób: poświęcając wnukowi swój czas.

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka

Kategoria: Dookoła Ciebie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje