Dookoła Ciebie

30 rzeczy, które warto zacząć robić już dziś

Czy wiesz, jak reaguje twoja podświadomość, gdy słyszy: "Nie rób tego..., przestań to..., musisz tamto..., nie powinnaś tyle..."? Dokładnie na odwrót. Stale bowiem będziemy myśleć o tym, czego świadomie sobie wciąż zabraniamy. Zrób mały eksperyment i "przestań myśleć o różowym!" Ciekawe, jaki kolor przyszedł ci do głowy jako pierwszy?

Jest jednak sposób, żeby zachęcić się do działania w nowym stylu. Zamiast zabraniać i potępiać, zrelaksuj się i pozwól sobie:

1. Spędzać częściej czas z ludźmi, których lubisz
Zacznij od zrobienia sobie listy osób, które cię bawią i wspierają, słuchają i rozumieją, z którymi lubisz rozmawiać, chodzić do kina czy wyjeżdżać na dalsze wyprawy, a czasem nawet pomilczeć.

2. Być ze sobą szczerą
Sprawdzaj, testuj, co ci odpowiada, a co nie. Jak się czujesz, co lubisz, w czym jesteś dobra, co sprawia, że "rośniesz"? Co z kolei cię smuci, dołuje i wkurza. Dobrze wiedzieć, czego w przyszłości unikać lub lepiej przygotować się do wzięcia byka za rogi! A te dżinsy i sweterki nie noszone od dwóch lat oddaj komuś bardziej potrzebującemu. Zrób miejsce na nowe!

3. Akceptować wszystkie uczucia, jakie się pojawiają
Uczucia są dziećmi potrzeb. Zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne są ważną informacją, swoistym drogowskazem dla nas samych. Warto nazwać je bardzo precyzyjnie, bez wyolbrzymiania ani tłamszenia. Uczucia związane z dyskomfortem są zawsze wezwaniem do działania. Często mogą wynikać z naszej błędnej interpretacji czyichś zachowań, niespełnionych oczekiwań lub braku kontaktu.

4. Zauważać swoje potrzeby i pochylać się nad nimi
To właśnie one stoją za każdym ludzkim zachowaniem. Warto o tym pamiętać, zanim skreślisz kogoś ze swojego życia, bo raz zrobił coś w twoim mniemaniu niewybaczalnego. Czasami trudno nazywać rzeczy po imieniu, mówić wprost o tym, czego chcemy, co jest dla nas ważne i wartościowe. Jednak szczerość i empatia to niezawodna droga do szczęśliwszego życia.

5. Być autentyczną
Uwierz, że jesteś już wystarczająco dobra, silna i mądra, by żyć swoim życiem. Zamiast starać się spełniać oczekiwania wszystkich wokół, bądź zawsze pierwszorzędną wersją samej siebie.

6. Żyć tu i teraz
Zamartwiając się o przyszłość lub wspominając dawne czasy możesz przegapić to, co właśnie dzieje się wokół ciebie. Skoncentruj się na byciu w danej chwili i robieniu tylko jednej rzeczy. Poczuj zapach wiatru, smak chłodnej wody, dotknij chropowatej kory drzewa, podziwiaj wszystkie kolory i kształty, usłysz śpiew ptaków, bądź czujna. Życie to bogactwo wrażeń. Czerp z niego śmiało i z radością.

7. Popełniać błędy i naprawiać je
Często z obawy przed popełnieniem błędu, unikamy działania lub odkładamy je w nieskończoność. Jednak nie ma ludzi doskonałych, a w dzisiejszych czasach każda informacja żyje raptem kilka minut. Więc czego się boisz, głupia? Najszybciej uczymy się na własnych porażkach i tak naprawdę to właśnie one stanowią kolejne szczeble dzielące nas od sukcesu.

8. Szukać szczęścia w sobie
Może wciąż jesteś przekonana, że to inni mogą cię uszczęśliwić i od tego, czy znajdziesz dobrą pracę, kochającego partnera, fajnych przyjaciół zależy twoje dobre samopoczucie. Jednak to złuda, bowiem przy takim założeniu łatwo będzie cię zranić. Wystarczy, że kilka osób nie znajdzie dla ciebie czasu, koleżanka zrobi uszczypliwą uwagę i twoje szczęście diabli wezmą. Najwyżej napiszesz na Fejsbuku: "Miałam potworny dzień. Ratunku!"

9. Być proaktywną
Działaj, działaj i jeszcze raz działaj. To sprawdzona metoda na wszelkie bolączki doczesnego życia. Zapamiętaj na całe życie: przeciwieństwem szczęścia nie jest smutek - to tylko druga strona medalu. Prawdziwym wrogiem szczęścia jest nuda.

10. Działać z tym, co masz
Bardzo często ludzie próbują żyć na odwrót. Najpierw planują zrobić więcej rzeczy, zarobić więcej pieniędzy, schudnąć, nauczyć się czegoś perfekcyjnie, bo nigdy nie czują się zbyt dobrzy. I to jest właśnie pułapka. Nie wiesz, co jeszcze może ci się w życiu przydać i nie jesteś w stanie tego nawet przewidzieć. Dlatego zacznij z tym, co już masz, resztę uzupełnisz po drodze. Szkoda życia na perfekcjonizm.

11.  Być ciekawą i otwartą na innych
Bycie odizolowaną sprzyja depresji, łatwiej też wpadać w różne pułapki czy zgubne nałogi. Warto korzystać z wymiany myśli, wrażeń i inspiracji, jakie niosą kontakty z innymi. To niezwykle wzbogaca nasze życie, może być wręcz uskrzydlającym doświadczeniem.

12.  Cieszyć się z własnych sukcesów
Przyjęło się, że jak zrobimy coś dobrze, to jest to nasz zakres obowiązków, ale wystarczy, że zrobimy jakiś drobny błąd, zaraz wyciągana jest przeciw nam ciężka artyleria. Nie dajmy się zwariować! Zadbaj sama o poczucie własnej wartości i budowanie pewności siebie. Gratuluj sobie każdego zwycięstwa, dobrze wykonanej pracy, fajnego projektu, udanych negocjacji, czy podbiegnięcia do autobusu. Wszystko się liczy!

13.  Doceniać własny wkład
Pracujesz w zespole, codziennie pracujesz jak dzielny trybik w maszynie, a nagrody dostaje twoja szefowa? Zrób raz w miesiącu małe podsumowanie, co ci się udało, do czego się przyczyniłaś, jakie miałaś pomysły, w czym najlepiej się czułaś? Być może to właśnie jest twoja pasja?

14.  Być konsekwentną w dążeniu do celu
Z początkiem nowego roku wyznaczasz ambitnie nowe postanowienia, a po tygodniu śmiejesz się z tego? Może lepiej byłoby wypisać sobie trzy naprawdę ważne dla ciebie rzeczy, które możesz osiągnąć w ciągu pół roku. Co miesiąc możesz odnotować postępy, wprowadzić poprawki do planu, doskonalić się w byciu ważną dla siebie!

15.  Wybaczać innym i sobie
Wybaczać, to nie to samo, co rozgrzeszać czy usprawiedliwiać się. Wybaczać, to zrozumieć, że coś innego było w tym momencie bardzo ważne. Jeśli chciałaś coś zrobić i ci się nie udało, nie dotrzymałaś słowa, zarzuciłaś dietę, nie odpisałaś na maila - kryje się za tym jakaś naprawdę silna potrzeba i warto się nad tym zastanowić, przyjrzeć z bliska i wypracować nowy plan, albo nawet kilka i dać sobie (lub komuś) drugą szansę.

16.  Mierzyć siebie własną miarką
Porównywanie się z innymi na dłuższą metę nigdy się nie sprawdzi. Każdy z nas jest niepowtarzalnym zbiorem wielu cech, czynników, wartości i uwarunkowań. Trudno porównywać jabłko z gruszką, czy słonia z małpą. Dlatego warto mierzyć się z sobą samą z wczorajszego dnia.

17.  Działać w zgodzie ze swoimi wartościami
Co tak naprawdę jest dla ciebie w życiu istotne? Z jakich wartości za nic w świecie nie zrezygnowałabyś? Co chciałabyś przekazać swoim dzieciom lub komuś dla kogo jesteś wzorem? Te unikalne wartości stanowią nasz wewnętrzny kompas i dzięki nim zawsze możemy odnaleźć naszą drogę.

18.  Robić to co uważasz za słuszne
Czasami może się zdarzyć, że bliskie nam osoby, powodowane troską o nas, będą hamowały nasze działania. Z drugiej strony ludzie żałują, że nie zrobili czegoś, jak byli młodsi, zdrowsi i bogatsi. Może spodoba ci się dewiza: "Lepiej prosić o przebaczenie po, niż o pozwolenie przed". Masz tylko jedno życie. Zdecyduj, jak chcesz je przeżyć!

19.  Słuchać swojego sumienia
To dobry kompan w każdej podróży. Zazwyczaj przyswojone za młodu normy, zasady, zwyczaje dość wcześnie kształtują coś w rodzaju wewnętrznego spławika, który nam będzie podpowiadał, czy możemy brnąć dalej, czy też zaczynamy się czuć nieswojo i lepiej zawrócić.

20.  Nabrać do siebie dystansu
Często jesteśmy dla siebie najsurowszym sędzią. Ciągle się oceniamy, krytykujemy, porównujemy, dostosowujemy do ogółu. A może warto wrzucić na luz? Odpuścić sobie ten cały szpan, zrobić czasem coś głupiego, śmiać się do rozpuku, przyznać się do błędu, przeprosić, przytulić czy skoczyć ze spadochronem. Przełamać rutynę, spojrzeć na siebie z zaciekawieniem, jak na nowo poznaną atrakcyjną osobę?

21.  Robić rzeczy wyjątkowe i niepowtarzalne
Wszyscy zapisują się na pilates? Może ty poskaczesz na skakance albo pograsz w gumę? Co zawsze lubiłaś robić jako małe dziecko, potem jako nastolatka, od czego z trudem się odrywałaś? Lubisz czytać, pisać długie listy, robić na drutach, zszywać szmatki albo umawiać się na randki? Pomyśl, jak możesz to wykorzystać teraz?

22.  Ufać swojej intuicji
Ten niezwykle cenny dar, zwany czasem szóstym zmysłem bywa często mocno przykurzony. Jednak wyciągnięty z ukrycia może zdziałać cuda. Warto iść za jej głosem, codziennie poświęcić jej trochę naszej uwagi. To kopalnia wiedzy o nas samych, to nasz doradca i bezcenny drogowskaz do autentycznego życia.

23.  Wziąć odpowiedzialność wyłącznie za własne myśli, słowa i czyny
To nie czyny innych mają wpływ na nas, ale nasze nastawienie do rzeczywistości. Możemy być odpowiedzialne tylko za to, co same robimy, mówimy czy myślimy. Nasze reakcje na innych i vice versa są wynikiem naszych doświadczeń zdobytych w podobnych sytuacjach w połączeniu z ogólnie przyjętymi normami środowiskowymi, kulturalnymi, społecznymi itp., przetworzonymi przez nasz umysł.

24.  Być "egoistką"
Żyj w zgodzie ze sobą, zarządzaj własnym życiem, dokonuj własnych wyborów, podejmuj śmiało decyzje dotyczące twojego rozwoju. Zacznij używać słowa "nie", wtedy gdy nie masz ochoty czegoś robić. Egoizmem jest żądanie od innych, by dostosowali się do ciebie.
Życie swoim życiem nim nie jest.

25.  Zapisywać marzenia i mieć odwagę je realizować
Codziennie przez głowę przelatuje nam setki różnych pomysłów, pragnień, marzeń. Warto je sobie zapisać, ponieważ po pierwsze - zwolnimy "miejsce na dysku", a po drugie - słowa przelane na papier nabiorą konkretnych kształtów. Teraz pozostaje zaplanować poszczególne etapy, obliczyć środki, podsumować swoje aktywa, zebrać ekipę, która będzie nas wspierać i dopingować i zacząć działać. Natychmiast! Małymi kroczkami, ale zawsze do przodu.

26.  Skupiać się na pozytywach
Słowa mają wielką moc, od nich wszystko się zaczyna. Dlatego warto dbać o piękno języka, którym się posługujemy. Nasz mózg jest bardzo wrażliwym instrumentem i rejestruje nawet najdrobniejsze niuanse, które mogą wydawać się bez znaczenia. Nie chodzi o udawanie, że przykrości nie istnieją. Chodzi o eliminację nadużywanych wszechobecnie słów: porażka, żenada, koszmar, trauma itd., które nie są adekwatne do rzeczywistości. Warto wyrazić nasze emocje w bardziej osobisty sposób, podkreślając to, czego chcemy więcej w naszym życiu zamiast mówić, czego sobie nie życzymy.

27.  Ćwiczyć bycie wdzięczną
Wdzięczność jest umiejętnością niezwykle wzbogacającą nasze życie. Pozwala dostrzegać, jak wiele mamy, doceniać własny wysiłek, pielęgnować ważne związki i relacje z ludźmi i podnosić poziom zadowolenia na co dzień. Jest jednym z najważniejszych czynników składających się na nasze poczucie szczęścia. A szczęście jest naszym najważniejszym prawem.

28.  Dbać o swoje ciało
Nasze ciała zasługują na wspaniałe traktowanie: odżywianie wartościowymi, świeżymi produktami, czystą wodę i delikatną pielęgnację, ożywiający i podnoszący poziom energii ruch, ciepły dotyk, przytulanie i głaskanie. Bądź szczodra, a ciało odwdzięczy ci się wspaniałym wyglądem, miękką skórą, kondycją i dobrym zdrowiem.

29.  Kierować się miłością
Jesteś maleńkim pyłkiem w kosmosie. Jednocześnie wszystko, co żyje, jest połączone ze sobą. Nie tylko nasze słowa i wygląd wpływają na innych, ale również nasze myśli i emocje. Miłość do Wszechświata jest potężną energią i zarazem tarczą ochronną. Pamiętaj, że kumulując w sobie złe emocje, żywiąc urazę, nienawiść do innych ludzi działasz również (może głównie) przeciwko sobie. Miłość służy zachowaniu równowagi, harmonii i spokoju.

30.  BYĆ WOLNYM CZŁOWIEKIEM!

 

Tekst: Beata Kosiacka - trenerka rozwoju osobistego, mediatorka NVC, entuzjastka Porozumienia bez Przemocy, założycielka rozwojowej inicjatywy kobiecej www.BabskaDzungla.pl

Kategoria: Dookoła Ciebie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

oko kissing fists starsi

Inspiracje