Dookoła Ciebie

Gdy dziecko jest gejem

Jak można wesprzeć swoje nastoletnie dziecko, które określa siebie jako homoseksualne, w budowaniu tożsamości?

Przede wszystkim można udzielić mu wsparcia przez zapoznanie się z tematem homoseksualności. Warto poczytać podstawową literaturę LGBT, zapoznać się ze stroną Kampania Przeciw Homofobii, pójść na grupę wsparcia dla rodziców, których dziecko określa się jako osoba o homoseksualnej orientacji.  

Na czym może polegać pomoc rodzica w zmierzeniu się nastolatka z pełnym uprzedzeń otoczeniem, dać poczucie, że jest kochany, bez względu na jego orientację seksualną?  

Dokładnie tak samo, jakby się dawało wsparcie dziecku z orientacją heteroseksualną. W tym wieku każdy zawód miłosny jest rozpatrywany przez nastolatka jak oblanie matury ze wszystkich przedmiotów. Potrzebuje on dużo wsparcia, zrozumienia, cierpliwości, otuchy. Zazwyczaj dziecko wybiera sobie grupę rówieśniczą, która będzie wspierała nie tylko jego orientację , ale też zainteresowania, pasje, poglądy. Z praktyki wynika, że z większą nietolerancją spotka się w domu niż w klasie.  

Na ile dla młodej osoby, wchodzącej w dorosłe życie, taka akceptacja ze strony rodziców jest ważna?  

Bezcenna. Osoba, która nie dostała w tej kwestii wsparcia będzie wypominała jego brak bliskim z rodziny przez długie lata. Niejednokrotnie -  już w dorosłym wieku, po zaakceptowaniu orientacji przez rodziców i wygładzeniu sytuacji.  

Jakie zatem mogą być skutki braku akceptacji ze strony jednego lub obojga rodziców?  

Skutkiem może być samobójstwo, pełnoobjawowa depresja (zaburzenia snu, nastroju, myśli samobójcze, autoagresja, zaburzenia odżywiania, libido), zaburzenia nerwicowe. Znaczenie ma jedynie to, jaką więź ktoś miał (chłopiec, dziewczyna) z rodzicem przed ujawnieniem mu swojej orientacji. Jeśli była to dobra więź to jest ogromne poczucie zdrady, zranienia. Jeśli słabsza więź to adekwatnie nasilenie straty będzie mniejsze. 

Obserwując kolejne celebryckie coming out’y, można zauważyć, że nawet jeśli ktoś jest otwarty na temat homoseksualizmu i wydawać się może, że go rozumie, to reakcja na informację, że ktoś bliski jest gejem lub lesbijką może być jednak zaskakująca.

Stąd pytanie – jak rodzic może sobie poradzić z tym, że jego dziecko jest homoseksualne?  Bo przecież, co innego wiedzieć, że „to" stało się gdzieś obok, a co innego, gdy dotyczy nas bezpośrednio.

W tej sytuacji można poradzić sobie jedynie uczęszczając na grupę wsparcia dla rodziców, których dzieci mają orientację LGBT.

Jak przyjąć pierwszą sympatię, czy partnera syna, córki? Co zrobić, aby  nie być w swoim zachowaniu sztucznym, dać przy tym dziecku oparcie, a jednocześnie samemu poczuć się w tym bezpiecznie?  

Przyjmujemy tę osobę dokładnie tak samo, jak sympatię heteroseksualną. Naturalne będzie to, że rodzice będą czuli stres i obawy. Warto mówić o swoich uczuciach: zakłopotania, obaw, niepokojów. To sprzyja naturalności sytuacji i szybszej adaptacji wszystkich zainteresowanych osób.

 

Nasz ekspert: Andrzej Gryżewski, psycholog - seksuolog

Certyfikowany edukator seksualny. Absolwent Wydziału Psychologii warszawskiej WSFiZ. Specjalizuje się w Seksuologii klinicznej i sądowej. Aktualnie w trakcie 4-letnich podyplomowych studiów terapii CBT z elementami terapii psychodynamicznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i  Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Jego praca podlega stałej superwizji. Oferuje pomoc psychologiczną w następującym zakresie, zaburzenia seksualne u kobiet i mężczyzn, wsparcie psychologiczno-seksuologiczne dla osób LGBT, leczenia ofiar i sprawców przestępstw seksualnych oraz parafilii, pomoc w zakresie ogólnych problemów z seksem (lęk przed ciążą, nieśmiałość, samoakceptacja/zaniżona ocena siebie jako partnera seksualnego, seks osób niepełnosprawnych, problemy adaptacyjne i emocjonalne), seksoholizm, edukacja seksualna.

www.przystan-psychologiczna.pl

 

Kategoria: Dookoła Ciebie

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje