Reaktywuj się

Wizażystka poszukiwana

Pierwsze skojarzenie jest dalekie od perspektywicznego, opłacalnego finansowo i rozwijającego zawodu.

I dlatego właśnie początkowe wrażenia są często mylne.

Wizażystka może być intratnym zawodem, który umożliwia realizowanie marzeń i pasji, a dodatkowo zapewnia satysfakcjonujące zarobki. Spróbujecie?

Okazuje się, że warto. Przede wszystkim ze względów finansowych – profesjonalistki potrafią zarobić nawet 10-20 tysięcy miesięcznie. Ale to nie jedyny powód, by rozwijać swoje umiejętności w zakresie podkreślania atutów urody i maskowania jej niedoskonałości. Niewiele z nas wie, że opanowanie technik makijażu i profesjonalnej stylizacji wymaga przede wszystkim zdolności psychologicznych oraz niezwykłej kreatywności. Wizaż obejmuje nie tylko make-up czy ubiór – to przede wszystkim uwypuklenie walorów sylwetki, kształtu twarzy, głowy (dzięki odpowiedniej fryzurze), a także dobranie dodatków i biżuterii. Wszystko ze smakiem i – co najważniejsze – w zgodzie z charakterem i osobowością osoby, którą stylizujemy.

Pół-psycholog, pół-artysta

Jakie cechy powinna mieć dobra i pełna pasji wizażystka? Przede wszystkim ważny jest zmysł artystyczny (wizaż przez wielu specjalistów określany jest jako sztuka), a także wyobraźnia i poczucie estetyki. Wizażystka powinna mieć wrodzony talent w zakresie wrażliwości na barwy, światła, łączenie kolorów oraz… gustu. Nie każda z pań ma tego świadomość, ale niezbędne są także umiejętności psychologiczne. „Dzieła” wizażystki będą zakończone sukcesem tylko wtedy, gdy ona sama będzie potrafiła z łatwością komunikować się z ludźmi, słuchać ich, poznawać i intuicyjnie wyczuwać ich potrzeby. Niezbędne są takie cechy, jak cierpliwość, zdyscyplinowanie, ale także samoorganizacja i opanowanie. Praca taka daje również silne poczucie rozwoju – w branży wizażu nowe trendy pojawiają się nieustannie, dlatego podążanie za nimi także bywa niemałym wyzwaniem. Niezaprzeczalnym plusem takiej pracy jest też możliwość samodzielnego dysponowania swoim czasem. Większość wizażystek jest sobie sama sterem i okrętem – najczęściej swoje usługi wykonują w domu u klientki. Ale nie tylko. Charakter tej pracy w żadnym stopniu nie uniemożliwia pracy w  niestandardowym wymiarze pracy w salonie kosmetycznym lub studio wizażu. Wszystko zależy od Was.

 

Wybór szkoły wizażu

  • ważne, by wizażu uczył specjalista, znany wizażysta z doświadczeniem
  • zwróć uwagę, by szkoła oferowała jak najwięcej godzin zajęć praktycznych – tylko tak skutecznie nauczysz się zawodu i poznasz tajne techniki „mistrzów”
  • rozważ rozpoczęcie studiów kosmetologicznych, które oprócz nauki wizażu, obejmują także inne, ważne dziedziny, niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego dbania o urodę. Dzięki temu będziesz wzbogacić wachlarz swoich usług, a także rozpocząć współpracę z firmami kosmetycznymi.

 

Ile zarabiają wizażystki?

  • początkujące – 1000-1500 zł/miesiąc
  • pracujące w firmach kosmetycznych – 5-6 tys. zł/miesiąc
  • profesjonaliści, pracujący we własnym salonie na własną rękę – 10-20 tys. zł/miesiąc.

 

Tekst: Aleksandra Grobelska

Kategoria: Reaktywuj się

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

penis dlonierece radosc z brzucha

Inspiracje