Reaktywuj się

To nie jest świat dla starych ludzi

Zewsząd otacza nas kult młodości. „Pielęgnuj dziecko w sobie!” „Bądź szalona!” Wieczna młodość stała się niejako obowiązkiem.

To nie młodzież ma dorosnąć, bądź używając mniej poprawnego politycznie określenia – zmądrzeć, ale osoby dojrzałe mają upodobnić się do młodzieży.

Młodość retuszowana photoshop'em

I tak robią. Dziś już mało kto chce wyglądać na tyle lat, ile w rzeczywistości ma. Siwe włosy przykrywane są farbą, zmarszczki wygładzane kremami bądź mniej lub bardziej inwazyjnymi zabiegami. Na każdym kroku jesteśmy bombardowani młodzieńczym wizerunkiem i grzecznie się do niego dostosowujemy. Przyjmujemy młodzieżowy, luzacki styl. W wyglądzie, stroju, zachowaniu. A przecież tak nie było zawsze, oznaki upływającego czasu były identyfikowane z mądrością życiową. To osoby dojrzałe, ze względu na doświadczenie życiowe, były darzone autorytetem. Jak starszy mówił, nieopierzony chłystek trzymał dziób na kłódkę i słuchał… i dobrze na tym wychodził!

Starość nie radość?

A dlaczego nie? Dopiero teraz na tę radość masz tak naprawdę czas. Młodość ma swoje prawa, ale to starość ma swoje przywileje! Kobieta dojrzała jest bogatsza o ogólne doświadczenie życiowe, osobistą dojrzałość, mądrość życiową nabyte w toku rozwoju biologicznego i duchowego. Ma za sobą różne ludzkie kryzysy, różne relacje. Teraz może już zachować wewnętrzny spokój i dzielić się swoim doświadczeniem.

Jeśli zaś chodzi o wizerunek, ten wcale z biegiem czasu nie musi stawać się zaniedbany. Kobieta dojrzała jak najbardziej może być elegancka. Styl, ubiór, makijaż dopasowany do wieku, a nie mu zaprzeczający mogą nadać szyku. Podstawą musi być jednak akceptacja samej siebie. Aby jaśnieć wewnętrznym pięknem, musisz czuć się dobrze w swojej skórze.

Żyjemy w trudnych czasach, w czasach, w których młodość ma swoje krzykliwe środki wyrazu, starość zaś ją naśladuje. Może warto zdefiniować na nowo styl kobiety dojrzałej? Styl nie będący zaprzeczeniem wieku, lecz podkreśleniem jego mocnych stron?

Atuty wieku dojrzałego

  • Kobieta dojrzała ma za sobą zmienność myśli i zachowań. Nabiera dystansu do siebie i innych. Przestaje się boksować z życiem, które może nabrać dla niej nowego smaku
  • Wiek dojrzały to czas na bycie z bliskimi
  • Możesz w końcu zwolnić i wejrzeć w siebie. Masz czas na realizowanie swoich pasji, zainteresowań, zwiększania kompetencji, delektowania się życiem.

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka

Kategoria: Reaktywuj się

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

corkimatek pokojdziecka konfliktowy

Inspiracje