Reaktywuj się

Wypalenie zawodowe – jak go uniknąć?

Nie tylko w Polsce, ale w Unii Europejskiej niekorzystne tendencje demograficzne będą wzmagały potrzebę zatrudniania osób starszych.

Wiele się mówi o korzyściach, jakie może przynieść firmie zatrudnienie osoby 50 plus.

My także o tym pisałyśmy: Plusy zatrudnienia pięćdziesiątek-plus. Tymczasem szczególnie w dojrzałym wieku może nas ogarnąć zniechęcenie pracą, a nawet syndrom wypalenia zawodowego. Jak się przed tym uchronić? I czy jest to w ogóle możliwe?

Wypalenie zawodowe – co to jest i kogo dotyka?

Definicja podana przez amerykańskiego psychologa społecznego – E. Aronsona – brzmi: „wypalenie jest rezultatem długotrwałego lub powtarzającego się obciążenia w wyniku długoletniej intensywnej pracy dla innych ludzi”. „Praca dla innych” od razu nasuwa nam na myśl takie zawody, jak lekarz, nauczyciel. I rzeczywiście w tej grupie wypalenie zawodowe jest stosunkowo częstym problemem. Jednak jak się bliżej przyjrzeć różnym zawodom, to większość z nich służy innym. Wymieńmy choćby policjantów, prawników, kierowców, działaczy organizacji charytatywnych etc. I rzeczywiście, są to również grupy „podwyższonego ryzyka” wypalenia zawodowego.

W szerszym ujęciu, długotrwałe zniechęcenie do wykonywanej pracy, brak poczucia efektywności zawodowej, znużenie powtarzalnością czynności dotknąć może każdą z nas. Niestety, w dużej mierze dotyczyć to może osób starszych, będących aktywnymi na rynku pracy od dawna. Upływający czas zwiększa bowiem ryzyko popadnięcia w nudę i rutynę. Tymczasem wiek emerytalny się wydłuża, a i sytuacja ekonomiczna często wymusza konieczność pracy zarobkowej, tak długo, jak to możliwe. Jak zatem zorganizować ją tak, aby się „nie wypalić”?

Zareaguj w porę

Znużenie, rutyna i wypalenie zawodowe nie dopadają nas nagle. Zanim to się stanie, musi upłynąć jakiś czas, w którym możliwe jest zaobserwowanie niebezpiecznych symptomów. Kilka lat temu pracowałam w jednym z urzędów. Nasz zespół składał się z młodych i kreatywnych osób. Pamiętam jedną z nich – moją koleżankę – która, idąc na zwolnienie lekarskie, zauważyła: „jest źle, bo cieszę się, że idę na zwolnienie.” Nie znaczy to oczywiście, że od razu „się wypaliła”, jednak już na tym etapie warto zastanowić się, co w miejscu pracy nam nie odpowiada i dlaczego, a także w porę podjąć odpowiednie kroki.

Mierz zamiary na siły, a nie siły na zamiary 

Jednym słowem nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych wymagań. Tym bardziej jeśli nie masz dużego wpływu na sytuację, jeśli Twoja decyzyjność jest ograniczona przez przełożonych. Postaraj się z nimi porozmawiać, jeśli widzisz, że nie jesteś w stanie terminowo i rzetelnie wykonać wszystkich nałożonych na Ciebie obowiązków.

Nie łam swoich zasad

Nie zawsze lubimy to, co robimy, choć najlepiej oczywiście, jeśli tak jest. Jeśli jednak praca jest już tylko obowiązkiem, to ważne, aby nie ingerowała w Twój świat wartości. Jeśli działasz wbrew sobie, prędzej czy później, mówiąc kolokwialnie „wykończysz się”. Jasne jest, że w wielu sprawach będziesz musiała iść na kompromis, nie może on jednak dotyczyć spraw dla Ciebie najważniejszych.

Nie samą pracą człowiek żyje!

Mówiąc o wypaleniu zawodowym, przyczyn szukamy wyłącznie w samym miejscu pracy, jej organizacji, relacjach zawodowych. Tymczasem na to, jak się nam pracuje, ogromny wpływ ma nasze życie prywatne. Dobre relacje rodzinne, udane życie intymne, przeznaczanie odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek, realizacja pasji, mają znaczenie nie tylko dla jakości naszej pracy, ale także na to, jak do niej podchodzimy.

Nie obawiaj się zmian

Jeśli jest już rzeczywiście źle i w żaden sposób nie jesteś w stanie pozytywnie podejść do swojej pracy, może to oznaczać, iż przyszedł czas na zmiany. Ten krok musi być jednak przemyślany. Być może wystarczy bowiem tylko dłuższy urlop i wszystko wróci do normy? Jakąkolwiek decyzję podejmiesz, pamiętaj, iż na to, aby była ona dobra, pracujesz w okresie, gdy „wszystko gra”. Mowa tu przede wszystkim o stałym rozwoju zawodowym, podnoszeniu kompetencji. To zawsze podnosi Twoją „wartość” na rynku pracy (Szansa na rozwój zawodowy).

 

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka

Kategoria: Reaktywuj się

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

corkimatek pokojdziecka konfliktowy

Inspiracje