Reaktywuj się

Dojrzali (a) bezrobotni

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące aktywności ekonomicznej Polaków. Z raportu wynika z nich, że osoby po 50. roku życia mają realnie większe niż osoby młodsze trudności ze znalezieniem pracy.

50-letniemu pracownikowi szukanie pracy zajmuje przeciętnie nieco więcej niż rok, a starsze osoby poszukują zatrudnienia nawet przez 3,5 roku. 

Im bezrobotny jest starszy, tym trudniej przyjdzie mu znaleźć pracę zawodową. Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby w  takim wieku, pomimo ich wysokich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce notują, że na ponad 280 tys. 55-letnich i starszych bezrobotnych, prawie 85 tys. nie ma pracy od ponad dwóch lat, a kolejne 50 tys. na bezrobociu jest od roku. Normą jest już dłuższe pozostawanie bez pracy wśród osób dojrzałych. Szybciej rośnie bezrobocie 50-latków i osób starszych z wyższym wykształceniem, niż z wykształceniem średnim.  Dlaczego dojrzali bezrobotni tak długo muszą poszukiwać pracy? Jest to spowodowane głównie brakiem odpowiednich kompetencji. Jeśli takie osoby nie są otwarte na rozpoczęcie szkoleń i kursów, nikłą mają szansę na znalezienie zatrudnienia w najbliższej przyszłości.

Kategoria: Reaktywuj się

Porozmawiajmy

Ciekawe

Dostrzeżone

cvjakdostosowac hands airport couple

Inspiracje